Evlerine dönüyorlar

Anadolu’dan kaçırılan tarihi varlıklarımız birer birer dönüyor. Bugüne kadar 4 bin 311 eser geri getirildi. Bunların sonuncusu Herakles Lahdi oldu

Evlerine dönüyorlar
ANADOLU'DAN birçok ülkeye kaçırıldığı tespit edilen 4 bin 311 eser, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün takip ve çalışmalarıyla Türkiye'ye getirildi. Bakanlık, Metropolitan, Berlin ve Belçika Kraliyet Müzesi gibi dünyaca ünlü müzelerde sergilenen yüzlerce eser takibini sürdürüyor. Yurt dışına kaçırılan tarihi değerler arasında 'Noel Baba' olarak bilinen, Aziz Nicholas'ın İtalya'ya kaçırılan kemikleri de bulunuyor.

GERİ GETİRİLEN ESERLER
2003'ten bugüne kadar 4 bin 311 eserin yapılan takip ve hukuki süreç neticesinde Türkiye'ye iadesi sağlandı. Bunlar arasında paha biçilemez değerde birçok eser bulunuyor. Bunlardan Perge Antik Kenti'nden kaçırılan Yorgun Herakles'in üst kısmı 2011'de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağıyla Türkiye'ye getirildi. M.Ö. 5. yüzyıla ait Yüzyılın Hazinesi olarak da anılan Elmalı Sikkeleri 2009'da Antalya'ya döndü. Perge'den kaçırılan Herakles Lahdi de Almanya'dan 1998 yılında getirildi. Perge'den kaçırılan Girlandlı Lahdi de 1996'da ABD'den Türkiye'ye getirilerek ilgili kurumlara teslim edildi. Bu eserlerin sonuncusu da İsviçre'den getirilen Herakles Lahdi oldu.
BİZE ULAŞIN