Ahilik geleneği esnafın simgesi

21’inci Ahilik Kültürü Haftası kutlandı. Ahilik ahlakından örneklerin verildiği törende ‘Yılın Ahi’si seçilen 50 yıllık soba ustası 71 yaşındaki Fevzi Aykut, Ahilik Kaftanı giydi

Ahilik geleneği esnafın simgesi
21'inci Ahilik Kültürü Haftası, Antalya'da da törenle kutlandı. Tören, Sobacılar Çarşısı içerisindeki Ahi Evran Meydanı'nda yapıldı. Törende 'Ahi Babası' olarak bilinen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, ahiliğin temelinin 12'nci yüzyılda Kırşehir'de atıldığını, sonrasında tüm Anadolu'ya yayıldığını anlattı. Dere, "Ahinin eli açık olacak, kapısı açık olacak, aynı zamanda sofrası açık olacak. Aynı zamanda ahinin gözü bağlı, beli bağlı, dili bağlı olmalı" dedi. Vali Münir Karaloğlu ise, ahiliğin ticaret ve üretime ahlaki değerler kattığını söyleyerek, "Ahilik sistemi, insanımızın özünde var. Ahi Evran'dan bu güne taşıdığımız değerler bizim olan öz değerlerimizdir. Medeniyet değerlerimiz aynı şekilde devam ediyor. Çalışacaksın, aldatmayacaksın, cimri olmayacaksın israf etmeyeceksin. Bugün de aynı değerlere sahibiz" dedi.

ÖRNEK OLMALI
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, bir şehrin esnafıyla gelişeceğine, bereketleneceğine dikkat çekerek, "Ahilik sadece bir ticaret olayı değildir. Ahilik ahlakını örnek alarak ticaret ahlakına önem vermeliyiz. Ticaret güvenilir olmalı, kalite ve fiyat dengesine önem vererek güven vermeliyiz" diye konuştu.

'YILIN AHİ'SİNE ÖDÜL
Elmalı'da 50 yıldır sobacılık yapan 71 yaşındaki Fevzi Aykut 'Yılın Ahisi' seçildi. Aykut'a Ahilik Kaftanı'nı Vali Karaloğlu ile AESOB Başkanı Dere giydirdi. Törende 'Yılın Ahi Adayları'na plaket ve belgeleri verildi. Meydanda 'Ahiliğin' anlatıldığı mini bir 'Şet Kuşatma' gösterisi de sergilendi.
BİZE ULAŞIN