Dehşet anını anlattı

Antalya’nun Kumluca ilçesinde 5 kişinin yaşamını yitirdiği midibüs faciasından yaralı kurtulan Damla Bilge, şoförün frenlerin şiştiğini söylemesiyle birlikte kazanın yaşandığını söyledi

Dehşet anını anlattı
Antalya'nın Kumluca ilçesinde Manavgat'tan Adrasan'a tekne turu için giden tur midibüsünün uçuruma yuvarlanması sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin de yaralandığı faciadan sonra şirket ve midibüs şoförü mercek altına alındı. Kazada yaralanan Damla Bilge olay anını SABAH Akdeniz'e anlattı. Damla Bilge, "Şoförü uyardık. Bize 'fren şişti' diye cevap verdi. Sonra uçuruma yuvarlandık" dedi.

İKİ KOLDAN İNCELEME
8 Eylül'de planlanan gezi için 'Şen Tur' adlı taşımacılık firmasından Ali Çetin tarafından sürücüsü Hasan Bıyık ile birlikte 07 LTK 61 plakalı midibüsün kiralandığı belirlendi. Midibüsün 06.30'da yola çıktığı, kaza anında 62.36 kilometre hızda olduğu GPS kayıtlarından tespit edildi.

İSTEMEMİŞTİK
Kazada hayatlarını kaybeden 5 kişinin otopsi işlemleri yapıldı. Gezinin organizatörü olan ve aynı kazada yaşamını yitiren mimar Ali Çetin'in cenazesi yakınları tarafından alınarak Manavgat'ın Navaras Köyü'nde torağa verildi. Çetin'nin eşi Gülsem ve kızı Banu gözyaşlarına boğuldu. Acılı eş, "Sabah 'Gitme' diye konuştuk. Dağlara ve denizlerle aşıktı. Birlikte çok güzel projelerimiz vardı" diyerek gözyaşı döktü. Ölen mimar Mehmet Fıçı'nın cenazesi ise İstanbul'a götürüldü. Fıçı'nın geçtiğimiz yıl Konyaaltı sahilinde denize girdikten sonra başını falez kayalıklarına çarptığı, Kaş'ta da ikinci bir deniz kazasında son anda ölümden döndüğü belirtildi. 55 yaşındaki emekli öğretmen Gülsüm Çekiç'in ölüme gittiği minibüse bindikten sonra arkadaşlarına, "Gece çok kötü rüya gördüm. Ayağım geri geri giderek araca bindim" dediği öğrenildi. Jandarma olay yeri tutanağında kaza yeri tespit tutanağında hiçbir fren izi olmadığına dikkat çekti. Yaralı olan sürücü Hasan Bıyık'ın tedavisi ise yoğun bakında devam ediyor.

EVRAKLARIMIZ EKSİKSİZ
Kaza yapan midibüsün bağlı bulunduğu Şen Tur firmasının sahibi Soner Şen ise, "Biz, firma olarak Ali Çetin'le 4-5 yıldır çalışıyorduk. Hem midibüsümüzün hem de şoförümüzün bütün evrakları eksiksiz" ifadelerini kullandı.

'FRENLER ŞİŞMİŞ'
Kazadan yaralı kurtulan ve Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi devam edilen 23 yaşındaki Damla Bilge olay anını SABAH Akdeniz'e anlattı. Kaza'nın Adrasan'a 9 kilometre kala meydana geldiğini belirten Bilge, "Araç hızlı idi. Şoföre yavaş gitmesini söylediğimizde frenlerin şişme yaptığını söyledi. 'Yavaş git' diye seslendik. Şoför virajda aracı toparlayamadı ve bir anda yuvarlandık., Gözümü hastanede açtım" dedi. Damla Bilge'ye kazada teyzesi Gülsüm Çekiç'in yaşamını yitirdiği ise söylenemedi.

HALA GEZİDE ZANNEDİYOR
Kazayı ağır yarlı olarak atlatan kamu çalışanı Nilgün Tosun ise olay anını hatırlamıyor. Hafızası zaman zaman gidip gelen Tosun'un tedavisine Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam edilirken yakınları, "Hala kendisini gezide sanıyor. Arkadaşlarını soruyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN