100 yıllık gazete

Antalya Kent Müzesi çalışmaları kapsamında 1920’li yıllarda Antalya basın tarihinin en önemli temsilcilerinden biri olan Akdeniz Gazetesi’nin kayıp nüshaları bulundu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı, uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü, Antalya tarihine ışık tutacak Akdeniz Gazetesi'nin kayıp nüshalarına ulaştı. Elmalılı Dr. Ferruh Niyazi Ayoğlu tarafından yayımlanan ve 9 Mart 1925 tarihinde yayın hayatına başlayan Akdeniz Gazetesi, 1920'li yıllar Antalya'sına dair belge niteliği taşıyor.

ARŞİV ÇIKAN YANGINDA YOK OLDU
Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Zülfü Çelik, Akdeniz Gazetesi'nin Antalya'nın en eski gazeteleri arasında yer aldığını, ancak gazetenin 1926 yılında çıkan bir yangın nedeniyle kapanmak zorunda kaldığını belirterek, yangında gazetenin çok değerli arşivinin de yok olduğunu ifade etti. Londra, Marsilya, Atina, İstanbul gibi kentlerde arşivlerde çalıştıklarını anlatan Çelik, Akdeniz Gazetesi'nin kayıp 58 nüshasına bu çalışmalar sayesinde ulaştıklarını ifade etti. 1925 ve 1926 yılları arasında Elmalı'da kaymakamlık yapan Mehmed Bahaaddin Bey'in koleksiyonuna ait olan gazetelerin satın alınarak Antalya'ya kazandırıldığını söyleyen Çelik, arşive alınan gazetelerin bir süre sonra araştırmacıların kullanımına açılacağını belirtti.

100 YILLIK HABERLER
Yaklaşık 100 yıl öncenin Antalya'sının tarihine ışık tutan Akdeniz Gazetesi'nde yer alan birçok haberde kentin sorunlarına ve Antalyalıların ihtiyaçlarına değiniliyor. Gazetenin 5 Ağustos 1925 tarihli nüshasında yayımlanan bir makalede Antalya Belediyesi, çöpleri denize atmadığı için sert bir dille eleştiriliyor. Makale, "Deniz olan yerde çöpler denize atılır, Belediye Reisi'nin nazar-ı dikkatine!" uyarısıyla bitiyor.
BİZE ULAŞIN