Süslü ihracat kapısı

Avrupalıların kapılarına astıkları çelenkler ile mezar ziyaretinde kullandıkları buketler Batı Akdeniz’de 150 ailenin kaderini değiştirdi. İhracattan 6,5 milyon dolar gelir sağlanıyor

Süslü ihracat kapısı
Antalya'nın Zeytinköy bölgesi ile Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Kocaaliler Köyü'nde üretilen Noel çelenkleri (kapı süsü) ve buketler 150 ailenin hayatını değiştirdi. Zeytinköy'deki bir atölyede üretilen çelenk şeklindeki kapı süsleri, tanesi 7 Euro'dan Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Mahallede yaklaşık 70 aile geçimini bu yöntemle sağlamaya devam ediyor. Ailelerin geliri Avrupa'daki standart bir ailenin geliri ile eş değer seviyeye ulaşıyor.

KÖYLÜNÜN HAYATI DEĞİŞTİ
İlk başlarda Hollanda'daki dünyanın en büyük çiçek mezadına haftada iki TIR dolusu çelenk gönderirken bugün haftanın 5 günü Avrupa'ya çelenk gönderen ihracatçı Adnan Aksoy, Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Kocaaliler Köyü'nde de bu iş sayesinde 150 ailenin kaderini değiştirdi. Aksoy, Zeytinköy ve Kocaaliler'de günde 3-4 bin adet arasında Noel çelengi üretildiğini söyledi. Aksoy, kullanılan tüm malzemenin Toroslar'da doğal olarak yetişen mersin, selvi yaprağı, okaliptus, dağ çileği, Amerikan sarmaşığı, ateş dikeni, fosfor, ayışığı, kızılcık, çam kozalağı ve süs narı gibi bitkiler olduğunu belirtti.

İKİ ÜLKE YENİ PAZAR
Aksoy, İngiltere ve İspanya pazarına ilk kez girdiklerini söyledi. İspanya'da ünlü bir market zinciri ile anlaştıklarını belirten Aksoy, "Almanya, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere ve İspanya'ya ürünlerimizi göndermeye başladık. İlk kez girdiğimiz İngiltere ve İspanya pazarında olağanüstü ilgi ile karşılandık" diye konuştu.

100-150 LİRA GELİR SAĞLIYOR
Üretici Erol Genbeş ise Zeytinköy'deki atölyede günde ortalama 70 işçi çalıştığını anlattı. Çalışanların büyük çoğunluğunun ev kadınları olduğunu ve çocuklarını okula gönderdikten sonra iş başı yaptıklarını vurgulayan Genbeş, "Yaptıkları her bir kapı süsü için 1.5 lira alıyorlar. Günde 70-80 çelenk üretiyorlar. Dezavantajlı ve adı uyuşturucu ile anılan bir mahalle olan Zeytinköy'de kadınlar refaha kavuşurken işsizlik sorununa da çözüm bulmuş olduk" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN