Herakles’e akın var

Ait olduğu topraklara dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde ziyarete açıldı. Bakan Numan Kurtulmuş’un açılışını yaptığı lahit, daha ilk günden Antalyalıların akınına uğradı

Herakles’e akın var
Antalya'nın Aksu ilçesinde yer alan Perge Antik Kenti'nden 1960'lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre'nin Cenevre Gümrüğü'nde ele geçirildikten sonra zorlu bir hukuk savaşının ardından 14 Eylül'de topraklarına geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi'nde yapılan törenle ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un ziyarete açtığı lahit, daha ilk günden Antalyalıların büyük ilgisini çekti.

İLGİ BEKLENENDEN FAZLA
Lahdin müzeye getirilmesinden sonra 5 günde 3 bin kişinin Antalya Müzesi yetkililerini arayıp ne zaman ziyaret edebileceklerini sorduğu Herakles Lahdi beklenenin de üzerinde ziyaretçi ilgisiyle karşılaştı. Bakan Numan Kurtulmuş, Herakles Lahdi'nin Türkiye topraklarından kaçırılmış binlerce eserden sadece biri olduğunun altını çizerek bakanlık olarak yıllardır hafiye gibi çalışarak, Türkiye'den kaçırılan eserlerin peşinden koştuklarını anlattı.

57 ESERİN TAKİBİ SÜRÜYOR
Louvre Müzesi'nde sergilenenler de dahil olmak üzere 15 ülkede tespit edilmiş 57'ye yakın eserle ilgili sürecin ve yazışmaların devam ettiği bilgisini paylaşan Bakan Kurtulmuş, "Türkiye sadece ekonomik olarak değil, aynı zamanda tarihi, kültürel ve medeniyet değerleri bakımından da güçlü bir ülkedir" dedi. Akdeniz yöresine özgü bir çiçek türü olan begonvillerle süslenen lahdin örtüsünü Bakan Numan Kurtulmuş açtı. Herakles Lahdi, kendisiyle aynı kaderi paylaşan müzedeki ikizi Herakles Lahdi ve Yorgun Herakles heykeliyle de komşu oldu.

ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI
Açılış törenine Bakan Kurtulmuş'un yanı sıra, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve çok sayıda davetli katıldı. Lahdi ilk kez görenler arasında yer almak isteyen Antalyalılar da davete yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçiler Herakles Lahdi'ni ilk görenler arasında yer almak için açılışı büyük heyecanla beklerken anı ölümsüzleştirmek için telefonlarıylaözçekim yapmayı da ihmal etmedi.

ACILARIN KENTİ'NDE 2 BİN YILLIK HEYKELCİK
Antalya'da Herakles Heykeli ziyarete açılırken bir başka tarihsel değer 'Acıların Kenti' olarak bilinen Ksanthos Antik Kenti'nde bulundu. Devam eden kazılarda yaklaşık 2 bin yıllık, kafası, kol ve bacakları bulunmayan 'Apollon' olduğu düşünülen heykelcik bulundu. Ksanthos Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Aytaç Dönmez, heykelciğin gerekli incelemenin ardından sergileneceğini belirtti.
BİZE ULAŞIN