Bayırköy Barajı 2 bin 270 dekar zirai araziyi sulayacak

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Bilecik merkeze bağlı Bayırköy beldesinde yapımı devam eden Bayırköy Barajında çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, "Bayırköy Barajının tamamlanması ile depolanacak su ile 2 bin 270 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacaktır" dedi.

Bayırköy Barajı 2 bin 270 dekar zirai araziyi sulayacak

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Bilecik'te yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi vererek, son 14 yılda 7 baraj inşa ettikleri söyledi. Acu, "DSİ Bilecik'e yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bilecik'te son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak Bilecik'te son 14 yılda 7 baraj inşa ederek, bununla birlikte 85 bin 640 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açılan arazilerden çiftçilerimize yıllık 34 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 21 adet derenin ıslahını tamamladık. Bu kapsamda Bilecik merkez Bayırköy sınırları içerisinde yapımı devam eden Bayırköy Barajında çalışmaların hızla devam ederken, Bayırköy Barajının tamamlanması ile depolanacak su ile 2 bin 270 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacaktır. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Bayırköy Barajının yüksekliğinin 32 metre olacağını belirterek, Bayırköy Barajında kondüvi, batardo, enjeksiyon ve dolusavak imalatları tamamlanmış olup gövde kil, filtre ve kaya dolgu imalat çalışmaları ise aralıksız devam etmektedir. Proje tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile toplam 2 milyon 882 bin 900 TL net gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir" dedi.
Öte yandan DSİ Genel Müdürü Murat Acu; Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na şükranlarımı sunarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

BİZE ULAŞIN