Antalya-Mersin arası kısalıyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Antalya ve Mersin’de yaşayanların hayali olan Akdeniz Sahil Yolu Projesi bitince Antalya-Mersin arasının 4.5 saate düşeceğini söyledi

Antalya-Mersin arası kısalıyor
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin en önemli turizm kentlerinden Antalya ve Mersin'i birbirine bağlayacak Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin hızla devam ettiğini söyledi. Elvan, dik rampalar ve birbiri ardına sıralanan keskin virajlar nedeniyle sürücülerin 'çileli yol' diye nitelendirdiği Mersin-Antalya yolundaki çalışmalarda gelinen son durumu değerlendirdi. İki kent arasındaki ulaşım çilesini ortadan kaldıracak olan dev projeye eskiden 'hayal' gözüyle bakıldığını söyleyen Elvan, 'Proje, hem Antalya'da hem de Mersin'de yaşayan tüm vatandaşlarımızın hayaliydi" ifadesini kullandı.

5 SAAT BİLE SÜRMEYECEK
Elvan, kendilerinden önceki hükümetler döneminde görev yapan Ulaştırma Bakanlarının 'Bu proje gerçekleştirilemez, bırakın Türkiye'nin bütçesini, Avrupa Birliği'nin bütçesini verseler bu proje hayata geçirilemez' dedikleri bir çalışmayı hayata geçirdiklerine işaret ederek, "Proje bitince Antalya-Mersin arasında 4-4.5 saate düşecek" diye konuştu.

10 TÜNEL ŞİMDİDEN TAMAM
Proje bedeli 3 milyar 600 milyon lira olan ve bugüne kadar 1 milyar 500 milyon liraya yakın harcama yapılan Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında şu ana kadar 7,4 kilometrelik 10 tünel tamamlandı. Tünellerden 9'u trafiğe açıldı. Proje tamamlandığında yol 33 kilometre kısalırken, sürücülerin keskin virajlar yerine tünellerle viyadükleri kullanabilecek olmaları dolayısıyla Mersin Antalya arasındaki mesafe kısalacak.
BİZE ULAŞIN