Kan ve ötesi

Antalya’ da yaşayan Emin Balin’in öğretmenine kan bulmak için sosyal medyada kurduğu ‘Antalya Kan Bankası’ grubu 240 bin üyeye ulaştı

Kan ve ötesi
Antalya'da yaşayan 41 yaşındaki Emin Balin'in öğretmenine kan bulmak amacıyla 6 yıl önce sosyal medya hesabından kurduğu 'Antalya Kan Bankası' grubu 240 bin kişilik dev bir kan kardeşliğine dönüştü. Grup kısa sürede kan arayanların ve gönüllülerin buluşma noktası oldu. Üye sayısı yüz binleri aşan grup bugüne kadar 90 bin ünite kan ve trombosit bağışı yaptı. Kan Bankası yöneticileri, ihtiyaç sahiplerinin anında kan bulabilmesi için geceleri de nöbet tutuyor.

GÜNDE 40-50 BAŞVURU
Grubun kurucusu Emin Balin, gönüllü ordusunun bu kadar büyüyeceğini hiç düşünmediğini söyledi. Balin, "Öğretmenim için önce kendi sosyal medya sayfamda duyuru yaptım. Ardından daha çok kişiye ulaşabilmek amacıyla bu grubu kurdum. Üye sayısı kısa sürede on binlere ulaştı. Grubumuzda ABD'den Rusya'ya, Almanya'dan Katar'a kadar onlarca ülkeden insan var. Günde en az 40 kişi kan ihtiyacı için bize ulaşıyor. Bu sayı bazen 50'ye kadar çıkıyor. Doktorlar ve hemşireler de bizi arayıp yardım istiyor. Grupta yaptığımız duyurularla 'Süpermen' dediğimiz gönüllüleri, kan ihtiyacı olanlarla buluşturuyoruz" dedi.

KAN NÖBETİ TUTUYORLAR
Şu an 240 bin üyenin yanı sıra kan grupları ve telefon numaralarının yer aldığı 6 bin kişilik veri bankası hazırladıklarını kaydeden Balin, "2011 yılından bu yana mesaimin büyük bir bölümünü bu işe veriyorum. Günün en az 10 saatini bu işlere ayırıyorum. Benim dışımda grubun 4 yöneticisi daha var. Onlar da en az benim kadar grupla ilgileniyor. Grubumuz 24 saat aktif. Gece acil kan ihtiyacı olur diye nöbetleşe çalışıyoruz. Sabah saat 03.30'da insanlar gözü yaşlı kan arıyor. Biz gruba yazıyoruz. 'Bu saatte zor' diyorsun. Bir bakmışsın Belek'te bir otel sahibi 'personelim hazır' diye bizi arıyor. Hemen kendi aracımızla Belek'e gidip kan verecek kişiyi alıp kan merkezine getiriyoruz. Gönüllüler sayesinde bize ulaşan hastaların yüzde 98'ine kan temin ediyoruz" diye konuştu.DERNEK BİLE KURDULAR
Kan ihtiyacı dışında çeşitli sosyal projeleri de hayata geçirdiklerini anlatan Emin Balin, "Hastaların çoğu başka illerden geliyor ve maddi durumları iyi değil. Hastane bahçesinde konaklıyorlar. 19 hafta boyunca 9 bin hasta yakınına hastanede yemek verdik. Kanser hastalarının kan sorununa dikkat çekmek için saçlarımızı kazıttık. Ayrıca gönüllülerin bağışlarıyla onlarca aileye ev eşyası yardımı yaptık. Antalya Kan Gönüllüleri Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni ( AntKan- Der) kurduk. Hastalar için bir konukevi ve kan gönüllülerini hastanelere götürmek için araç almak planlarımız arasında" dedi.

2 SAATTE 90 KİŞİ TAŞIDIK
Kızılay ve Kan Bankası'nın çalışmalarına rağmen hastaların hala kan bulmakta güçlük çektiğini belirten Balin şunları söyledi: "Bana 'Yakının kanser mi neden bu kadar ilgilisin' diye soruyorlar. Ben de 'Duyarlı olmak için insan olmak yeterli' diyorum. Aslında insanlarımız duyarlı ama onları harekete geçirmek önemli. Biz bir haftada 176 ünite kan ve 167 ünite trombosit toplamayı başardık. Yayınladığımız bir duyurudan dolayı 2 saatte 90 kişiyi hastaneye götürdük. Hayat devam ettiği sürece kan herkese lazım olacak. Bunu unutmamak gerekiyor. Biz hastalara taze kan veriyoruz. Bu da çok önemli."
BİZE ULAŞIN