Bebeğini denize atan annenin davası

Eminönü Vapur İskelesi'nde 40 günlük bebeğini denize attığı iddiasıyla hakkında dava açılan anne Fatma K. ile birlikte yaşadığı bebeğin babası Mustafa T'nin yargılanmasına devam edildi

Bebeğini denize atan annenin davası
Sanık Fatma K'nin Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek akıl sağlığına ilişkin rapor aldırılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkemeye heyeti, ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki alanı dışındaki Bakırköy, Küçükçekmece, Büyükçekmece, İstanbul Anadolu ve Gebze cumhuriyet başsavcılıklarına yazı yazılarak, dava konusu olayın suç tarihi olan 23 Ocak 2017 ile bu tarihi takip eden günlerde denizden çıkarılmış yeni doğmuş bir bebekle ilgili soruşturmalarının olup olmadığının sorulmasını kararlarştırdı

Eminönü Vapur İskelesi'nde 40 günlük bebeğini denize attığı iddiasıyla hakkında dava açılan anne Fatma K. ile birlikte yaşadığı Mustafa T'nin yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Fatma K. ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına bir avukat da hazır bulundu. Duruşmaya bebeğin babası Mustafa T. ise gelmedi.

Duruşmada bebeğin denize atıldığı Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) İskelesi'nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Hasan Çıtak, tanık olarak dinlenildi.

Çıtak, olay günü gece vardiyasında çalıştığını, saat 06.30 sıralarında ofis camından dışarı baktığında sanık kadını elinde bir pusetle dışarıda sağa-sola yürürken gördüğünü belirterek, ''Hava soğuktu, kadının üşüdüğünü ve bebeğini emzirmek isteyebileceğini düşündüm. Onu kapalı alana davet etmek için 1-2 dakika sonra dışarı çıktım. Çıktığımda kadını göremedim. BUDO'nun 50-60 metre ötesinde Üsküdar iskelesi vardı ancak o kadar sürede oraya gidemeyeceğini düşündüm. Bu nedenle içerdeki camdan arka tarafı gören yere baktığımda kadın suyun yanındaydı." diye konuştu.

Tanık Çıtak, sanık kadının elindeki şeyi suya atarken gördüğünü belirterek, elindeki pusette bebek olup olmadığını bilmediğini ve ağlama sesi de duymadığını söyledi.

Atılan pusetin bir ucunun havada, bir ucunun suda batar vaziyette olduğunu anlatan Çıtak, şöyle devam etti:

''Kadın suyun kenarına oturdu. Direkt kadının yanına gittim. Kadına 'Denize ne atın?' diye sordum. Bana 3-4 gün önce doğum yaptığını, bebeğinin ölü doğduğunu, bu nedenle kafayı yediğini ve eşyalarını denize attığını söyledi. Tekrar gidip baktığımda attığı şey tamamen batmıştı. Geri döndüğümde ise kadın gitmişti. Kadının hareketlerinin tutarsız olmasından dolayı vardiyam bitince eve gittim, polise haber vermedim. Akşam tekrar işe geldiğimde kadınla birkaç polisi iskelede gördüm. Polisler bana olayı sordu. Karakola gidip ifade verdim."

Tanığın beyanlarının ardından taleplere ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Fatma K'nin 16 Ekim'de Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek akıl sağlığına ilişkin rapor aldırılmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki alanı dışındaki Bakırköy, Küçükçekmece, Büyükçekmece, İstanbul Anadolu ve Gebze cumhuriyet başsavcılıklarına yazı yazılarak, dava konusu olayın suç tarihi olan 23 Ocak 2017 ile bu tarihi takip eden günlerde denizden çıkarılmış yeni doğmuş bir bebekle ilgili soruşturmalarının olup olmadığının sorulmasına hükmeden heyet, sanığın tutukluluk halinin devamını karar vererek, duruşmayı erteledi.

OLAY

Fatih'te ocak ayında polise teslim olan Fatma K, 40 günlük kız bebeğini denize attığını söylemiş, ekiplerce yapılan aramalar sonuçsuz kalmıştı. Olayın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, Fatma K. ile 1,5 yıldır birlikte yaşadığı ve bebeğinin babası olan Mustafa T, gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Başsavcılıkça hazırlanan iddianamede, sanıklar Fatma K. ile Mustafa T.'nin "Altsoydan akrabayı kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep ediliyor.

BİZE ULAŞIN