Ekonominin parlayan yıldızı

Ekonominin parlayan yıldızı

Türkiye’nin ihracat rakamları Antalya’da açıklandı. Turizm, tarım ve sanayisiyle gelişen Antalya’nın ülke ekonomisine verdiği büyük katkının artarak sürdüğü ve geliştirilmesi gerektiğinin altı çizildi

  • Akdeniz
  • Pazar 02.10.2017
Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Türkiye'nin Eylül ayı ihracat rakamları, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) açıklandı. Törene, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

EKONOMİYE TURİZM KATKISI
Antalya'nın ihracatta 16'ncı sırada yer aldığını söyleyen Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "İhracatımızı ve ithalatımızın rakamlarını ortaya koyduğumuzda 15 milyar dolar fazla verdiğimiz bir alandan söz ediyoruz. Hizmet ihracatının ana sektörü de turizmdir, turizm çeşitliliğinde Antalya'nın çabasını önemsiyoruz" dedi. Metin, Antalya'nın hem mal ticaretinde hem hizmet ticaretinde ihracata ciddi katkı sağlayan bir il olduğunu ifade etti.

ANTALYA'NIN YERİ AYRI
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise Antalya'nın turizmden tarıma, ticaretten sanayiye kadar Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sunan illerimizin başında geldiğini belirtti. Karaloğlu, "Antalya'nın taşıyıcı sektörü elbette turizm ama bunun yanında önemli bir tarım merkezi, ticaret merkezi ve sanayi kuruluşlarımızla beraber gelişen bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

150 ÜLKEYE İHRACAT
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı ise, "Antalya, Burdur ve Isparta'nın oluşturduğu Batı Akdeniz ihracatından oluşan bölgemiz ihracatında 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde önemli artışlar kaydettik. Bin 313 üyemizle dünya genelinde 150'nin üzerinde ülkeye ihracat yaptık. Tüm sektörlerimiz ülke ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için azimle çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN