İHA’lar can kurtarıyor

Dağ yürüyüşünde kaybolanların imdadına İnsansız Hava Aracı (İHA) yetişiyor. UMKE ekibi, yer tespitinde, gıda ve ilaç ulaştırılmasında İHA kullanmaya başladı

İHA’lar can kurtarıyor
Antalya Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) artık arama-kurtarma operasyonlarında drone olarak bilinen insansız hava aracı (İHA) kullanmaya başladı. UMKE Antalya birim sorumlusu Sezer Saykal, Antalya'da en çok müdahale gerektiren durumların başında sarp arazilerde mahsur kalma ve kaybolmaların geldiğini söyledi. Saykal, "Doğa yürüyüşlerinde yaralanma, kaybolma ve uçuruma yuvarlanma olayları çok yaşanıyor. Arazi şartlarını bilmeyen deneyimsiz yerli ve yabancı turistler genellikle bu sorunlarla karşılaşıyor. Yaz sezonunda olaylar yoğunlaşıyor" dedi.

SÜRECİ HIZLANDIRIYOR
Zor arazi şartları nedeniyle mahsur kalan kişi yada kişilerin yerini tespit etmenin zorlaştığını anlatan Saykal, "Drone kullanarak, ulaşılması güç noktaların görüntülerini havadan alarak yer tespiti yapıp arama ekibine destek veriliyor. Arama sürecini hayati derecede hızlandırıyor" diye konuştu. Sezer Saykal, drone'ların bir diğer kullanım amacının da mahsur kalan kişilere yardım paketi ulaştırmak olduğunu belirtti. Şu an merkezde bir gönüllünün İHA'yı kullandığına değinen Saykal, "Bu araçla sadece görüntü alabiliyoruz. Ancak yeni gelen ve 7 kiloya kadar yardım paketlerini taşıyacak büyük bir İHA'mız daha oldu" ifadesini kullandı.

YAŞAMSAL ÖNEME SAHİP
Arama-kurtarma faaliyetlerinde su ve yiyecekten oluşan yardım paketlerinin bu drone ile mahsur kalanlara ulaştırılacağını açıklayan Saykal şunları söyledi: "Bazı durumlarda kazazedelerin yerinin tespit edilmesine karşın, onlara ulaşmak zaman alıyor. Böyle zamanlarda hayatlarını idame ettirecek yiyecek ve suyun onlara ulaştırılması çok önemli. Drone operasyonları bu anlamda yaşamsal öneme sahip olacak."
BİZE ULAŞIN