Okulu kırana af yok

Antalya polisi parklarda çocuklara yönelik uygulama yaptı. Okulu kıran 430 çocuk yapılan denetime takıldı. Çocuklarla konuşan polis nasihat verip okul yönetimlerinin dikkatini çekti

Okulu kırana af yok
Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından okul saatinde okulda olmayıp parklarda bulunan çocuklara yönelik denetim uygulaması yapıldı. Bir haftalık süre içinde okul saatinde derste olması gereken 430 çocuğun parkta bulunduğu tespit edildi.

SADECE NASİHAT EDİLDİ
Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı birimlerin gerçekleştirdiği çalışmalarda daha okulun ilk günleri olmasına rağmen yüzlerce çocuğun derste olması gerekirken parklarda dolaştığı gözlendi. Polisin denetiminde 430 öğrenci parklarda yakalandı. Okul saatinde parkta polis uygulamasına takılan öğrenciler ile tek tek konuşan polisler, nasihat edip okullarına dönmeleri konusunda uyarıda bulundu. Polis yetkilileri, okul idareci ve velilerin dikkatli olmalarını istedi.

ABONE OLMAK GEREKİYOR
Özel okullarda belirli süre içinde çocuk okula gelmediği taktirde velilerin cep telefonlarına anında mesaj ile veya sosyal medya hesabından bilgi veriliyor. Ancak mesajla bilgilendirme sistemi devlet okullarında farklı çalışıyor. Bir velinin çocuğuyla ilgili bilgilendirme almak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı'nın '8383 Mobil Bilgi Servisi' ne ayda 1 lira karşılığında üye olması gerekiyor. Tüm GSM operatörlerinden başvurulabilen hatta üye olan velilere çocuğunun sınav tarihleri, sınav sonuç bilgileri ve devamsızlıkları gönderiliyor. Bu sistemdeki üye veliye çocuğu sabahçı ise öğlen, tüm gün okula gidiyor ise öğleden sonra okula gelmediğinin bilgisi veriliyor.

2 BİN KİŞİ SORGULANDI
Uygulama sonucunda, toplam 2 bin 112 kişinin bilgileri sorgulanırken, aranan 2 kişi ise yakalandı. Denetimlerde 3 kişi hakkında da adli işlem yapıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü, okulların açık olduğu dönemlerde bu tür denetimlerin aralıklarla süreceğini bildirdi


277 PARK KONTROL EDİLDİ
Çocukların suça sürüklenmesini ve suç mağduru olmasını engellemek, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini, ayrıca eğitim ve öğretimlerini olumsuz yönde etkileyecek zararlı alışkanlıklardan korumak için il genelinde okul saatinde parklarda bulunan çocuklar ile ilgili denetimler yapıldı. Denetimlere, Antalya Emniyet Müdürlüğü Asayiş, Narkotik, Çocuk ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlükleri'ne bağlı 610 personel 193 ekiple katıldı. 6 narkotik köpeğinin de eşlik ettiği denetimler il genelindeki 277 parkta gerçekleştirildi.
BİZE ULAŞIN