Karanlık dünyalar eğitimle aydınlandı

Karanlık dünyalar eğitimle aydınlandı

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği görme engellinin hayatını değiştiriyor. Derneğe öğrenci olarak giren Mehmet Kahramanoğulları şimdi çocuklara öğretmenlik yapıyor

Görme engellilerin toplumsal hayata katılması misyonuyla 1988 yılında kurulan Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği, birçok görme engellinin hayatını değiştirdi. Bu isimlerden biri de Mehmet Kahramanoğulları. Türkiye'de ilk kez Antalya'da gerçekleşen kaynaştırma eğitimlerine katılan öğrenciler arasında yer alan Kahramanoğulları, eğitim hayatını başarıyla tamamlayarak Türkçe öğretmeni oldu. Mehmet öğretmen, 1994 yılında 7 yaşındayken kapısından girdiği derneğin bugün genel sekreterlik görevini de yürütüyor.

KORKANLAR HAKSIZ ÇIKTI
O dönemde sadece kaynaştırma eğitimine katılan 9 çocuk olduklarını anlatan Kahramanoğulları, o dönem bir çok ailenin korktuğunu söyledi. 3 yıl özel alt sınıfta, ardından gören yaşıtları ile öğrenim gördüklerini söyleyen Mehmet Kahramanoğulları, "Görme engelliler, özel okullarda okuduğunda, hayata adapte olmakta zorlanıyor ve eğitimine devam edemiyordu. Kaynaştırma eğitimi bu anlamda çok önemli bir işlev gördü. O dönemde bu proje 'suya yazı yazmak' olarak adlandırılıyordu. Çünkü görme engelli öğrencilerin, gören öğrencilerle eğitim almasının olanaksız olduğu düşünülüyordu. Ama süreç onları haksız çıkarttı. Benimle birlikte eğitim alan arkadaşlarımdan avukat, psikolog ve çok sayıda memur yetişti" dedi.

GENÇLERE ÖRNEK OLUYOR
Türkçe öğretmenliğinde meslekteki 7'nci yılı olduğunu anlatan Mehmet Kahramanoğulları, "İlköğretim okulundan, fen lisesi ve meslek liselerine de öğrenci gönderdik. Öğrencilerimin başarıları önemli ama en önemlisi tüm öğrencilerim engelli bilinci ile yetişti. Dernekte eğitim alan gençlere örnek olmaya çalışıyorum. Çok yetenekli genç kardeşlerimiz var. Okul dışındaki vaktimi dernekte geçiriyorum" diye konuştu.

DİKİŞ DİKME EĞİTİMİ BİLE VAR
Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği'nde 90 öğrenci eğitim alıyor. Öğrenciler, kabartmalı Braille alfabesi ile okuma ve matematik gibi eğitimlerin yanı sıra yumurta kırmaktan yatak yapmaya, ayakkabı boyamadan düğme dikmeye kadar hayatlarına birey olarak devam etmeleri için gereken pratik eğitimi alıyor. Dernek bünyesinde ikisi özel eğitim, ikisi okul öncesi ve biri de rehber öğretmen olmak üzere 5 kadrolu öğretmen, 10 personel görev yapıyor. Dernekte 27 öğrenci de yatılı olarak eğitim görüyor.
BİZE ULAŞIN