Çapraz hayatlar

Antalya’da 41 yaşındaki Evsan Adıyeke ile 42 yaşındaki Seher Alıcı, çapraz nakille yaşama tutundu

Çapraz hayatlar
Antalya Akdeniz Üniversitesi Organ nakli Merkezi'nde böbrek hastası yakınlarını diyalizden kurtarmak için verici olan, ancak kan uyuşmazlığı yüzünden çaresiz kalan ailelerin kaderi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde değişti. 42 yaşındaki Hüseyin Alıcı, 2 yıldır organ nakli olmayı bekleyen Evsan Adıyeke'ye böbreğini verirken, Adıyeke'nin kız kardeşi 49 yaşındaki Selma Kırık da Hüseyin Alıcı'nın eşi Seher Alıcı'ya böbreğini bağışladı.

BİRBİRİMİZE BAĞLADI
Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Bilal'in bilgilendirmesinden sonra çapraz nakli öğrendiklerini söyleyen Hüseyin Alıcı, "Eşim 4 yıldır hasta. 5 aydır diyalize giriyor. Diyalizle yaşayan bilir" dedi. Tokat'ta 4 yıldan bu yana böbrek hastalığıyla mücadele ettiğini, 4 aydır diyalize girdiğini söyleyen Seher Alıcı ise, "Çapraz nakil nedir bilmiyordum. Bu sayede ayrı şehirlerde yaşayan insanlarla tanıştık, bir aile olduk" diye konuştu. Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde oturan, 2 yıldır diyalize girdiğini söyleyen Jandarma Uzman Çavuş Evsan Adıyeke, "Ablam Selma Kırık 6 ay önce bağışçı olmak istedi, ancak kan ve doku uyumumuz olmadığı için nakil olamadım. 8 Ağustos'ta çapraz nakil için geldik. Şimdi sağlıklı ve mutluyuz" dedi. Kardeşi Evsan Adıyeke için verici olamadığı gün çok üzüldüğünü söyleyen Selma Kırık da, çapraz nakil için sıraya yazıldıklarında ve aile bulunduğunda çok mutlu olduğunu söyledi. Kırık, "Çapraz nakil kurtuluşumuz oldu" dedi.

ÇARPRAZ HAVUZU VAR
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, yüzde 80 canlı vericili organ nakilleri yaptıklarını söyledi. Üniversite olarak 35 yıldır organ nakli yaptıklarını aktaran Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "Organ naklindeki en önemli durumlardan biri de donör azlığı. Bizim oldukça geniş bir çapraz nakil havuzumuz var. Başka yerler ve illerden gelen, vericileri de uygun olmayan ama başka alıcılara uygun olan vericilere olan hastalarımızı eşleştirdik ve nakil yaptık" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN