Milli susam ürettik

Milli susam ürettik

Antalya’da 20 yıl önce bulunan ve türünün tek örneği olan susam çeşidiyle ilgili çalışmalar, türün Amerikan susamından daha verimli olduğunu ortaya çıkarttı

  • Akdeniz
  • Cumartesi 08.10.2017
Antalya'da türünün tek örneği olan bir susam çeşidi bulundu. 'Kırılgan Kapsüllü Susam' ismi verilen türün üzerinde bilim adamları tarafından 20 yıllık bir çalışma gerçekleştirildi. Yeni türe, biçerdöverle hasat yapılma özelliği verildi ve bu sayede aynı karakteristik özelliklere sahip olan Amerikan ince kabuklu (Papershell) susamından daha verimli olduğu gözlendi. TÜBİTAK'ın da desteklediği buluşla birlikte, Türkiye'de son yıllarda düşüşe geçen susam üretiminin artırılması ve yurt dışından ithalin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

İTHAL SUSAMI ENGELLER
TÜBİTAK'ın da desteklediği buluşla birlikte, Türkiye'de son yıllarda düşüşe geçen susam üretiminin artırılması ve yurt dışından ithalin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa İlhan Çağırgan, Antalya'nın da aralarında olduğu birçok bölge ikliminin susam yetiştirmeye müsait olmasına rağmen yurt dışından yılda 120 bin ton susam ithal edildiğini söyledi. Çağırgan, yeni tür ile susam ithalinin de önüne geçilebileceğini savundu.
BİZE ULAŞIN