'Kaliteli tohum verimi artırır'

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir çiftçilerin kaliteli tohum kullanması ile dekar başına alacağı ürün miktarının artacağını söyledi.

'Kaliteli tohum verimi artırır'

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) bayii olarak 3 yıldır çiftçileri kaliteli tohumla buluşturduklarını söyledi. Demir, "Yeni ekim sezonundayız. TİGEM bayiiyiz ve çiftçilerimize en kaliteli tohumları getirerek hizmete sunuyoruz. TİGEM'e ait dört çeşit tohum getirdik. Bu yıl iki çeşidi ilk defa çiftçilerimize sunacağız. Bunlar 'Burakbey arpa' ve 'Burgos makarnalık buğday' çeşidi. Elimizde çeşit 1252 Makarnalık buğday, Kızıltan 91 makarnalık buğday, Eminbey makarnalık buğday, tarım 92 arpa tohumlarını getirterek çiftçilerimize maliyetine veriyoruz" dedi.

Çiftçilerin kaliteli tohum kullanması sonucu yüksek verim elde edeceğini vurgulayan Demir, "Tarımın ana noktası tohumdur. Kaliteli tohum kullanılırsa dekardan alınacak verim yüksek olur. Biz 3 yıldır çiftçilerimize kaliteli tohum sunuyoruz. Çiftçimiz sertifikalı tohum kullansın. Çiftçimizin zarar etmesini istemiyoruz. Sertifikalı tohumlara hükümetimizin desteği var. Bundan da çiftçimiz yararlansın" diye konuştu.

Her zaman üreticinin yanında olduklarını, ilk etapta 100 ton tohum getirterek çiftçinin hizmetine sunduklarını söyleyen Demir, bölgede kuraklık olduğunu aktardı. Demir, "Çiftçimiz zor durumda. Biz zor şartlarda da üretmeye devam edeceğiz. Ancak ve ancak üreterek kazanabiliriz. 2017 üretim yılının çiftçilerimiz için bereketli bir yıl olmasını diliyorum" dedi.

Genel Sekreter Gökhan Yeşilyurt da çiftçilere kaliteli tohumlar sunduklarını, tohum yanında gübre satışlarının da devam ettiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN