O kriz işinden etti

O kriz işinden etti

Antalya’da direksiyon başında kriz geçirip bilincini kaybeden halk otobüsü şoförü Alan ikinci krizi yaşadı. Dün işine giden şoför, işten atıldığını öğrendi

Antalya'da önceki gün Varsak- Lara seferini yapan 07 AU 0233 plakalı halk otobüsünde şoförün yaşadığı sağlık sorunu bu kez iş sorununa dönüştü. Direksiyon başında yaşadığı kriz sonucu bilincini kaybeden otobüsün sürücüsü Mehmet Raci Alan, dün sabah işine gittiğinde acı bir sürprizle karşılaştı ve işten atıldığını öğrendi.

BİLİNCİNİ KAYBETMİŞTİ
Halk otobüsü şoförü Mehmet Raci Alan, otobüs hareket halinde iken direksiyon başında yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle bilincini kaybetmişti. Otobüs hareket halindeyken başı bir anda sağa doğru düşen sürücünün durumunu fark eden yolculardan Kenan Çakmak, olaya müdahale edip el frenini çekerek 50 yolcunun yaşamını kurtarmıştı.

YOLCUNUN CANI ÖNEMLİ
Hastanede tedavi olan ve kısa sürede taburcu edilen şoför Alan yaşadığı kötü sürprize anlam veremediğini söyledi. 5 yıldır halk otobüslerinde 5 aydır da bu araçta şoförlük yaptığını ifade eden Alan, "Benim için yolcuların can güvenliği her şeyin önünde gelir. Böbreğimdeki şiddetli ağrıyı hissettiğimde sadece yolcuların canını düşündüm. Kazasız belasız aracı uygun bir yere çektim. Yolculardan biri de el frenini çekti. Kimsenin burnu bile kanamadı" dedi.

BİRİNİ GÖRÜNCE ŞAŞIRDIM
Yaşadığı talihsiz olayın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan tetkiklerde böbreğinde taş olduğunun belirlendiğini anlatan Mehmet Raci Alan, "Her insanda olabilir. Ağrı şiddetli olunca bilincimi kaybetmiş olabilirim. Ama doktorlar şoförlük yapmama bir mani olmadığını söylediler. Fakat dün sabah saat 04.00'te bisikletle işe gittiğimde direksiyonda başka birini görünce şaşırdım" diye konuştu.

BEYNİMDEN VURULDUM
Antalya'da 25 yıldır şoförlük mesleği ile uğraştığını ve hiçbir kazaya karışmadığını vurgulayan Alan, "Tek bir trafik cezası bile yemedim. Ben asgari ücretle 3 çocuğumun nafakasını sağlamaya çalışıyordum. Bana işten çıkartıldığım söylenince beynimden vurulmuşa döndüm. Yaşadığım krize bir de işten çıkartılmamın krizi eklendi. Şimdi çok çaresizim. 52 yaşındayım ve hayatımda hep kötü sürprizlerle karşılaştım. 23 yıl bir işyerinde çalıştım. Çıkartıldığımda 390 gün sigortam olduğunu öğrendim. Hayat bana hep kötü sürprizler yaptı" ifadelerini kullandı.

ŞOFÖR PANİĞE NEDEN OLDU
Otobüs firmasının yönetim kurulu başkanı Mehmet İnce ise Alan'ın daha önce de aynı şekilde 3-4 defa rahatsızlanarak yedek şoför istediğini savundu. Yaşadığı tüm rahatsızlıklarda Alan'ın kalp krizi geçirdiğini belirttiğini ancak herhangi bir rapor getirmediğini aktaran İnce, "Yolculara da 'kalp krizi geçiriyorum' diyor ve paniğe neden oluyor. Bu arkadaş haftada 3-4 gün çalışıyor, sürekli izin talep ediyor. Otobüsü kullanamayacağını belirterek, yedek şoför istiyor. Halkı da bizi de zor durumda bırakıyor. Sürekli yanlış beyanlarda bulunmasından rahatsız olduk. Vatandaşın güvenliğini de tehdit eden bir kişiyle yolumuzu ayırma kararı aldık" ifadelerini kullandı.

BİZİM ÜYEMİZ DEĞİL
Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan ise, şoför ile görüşmediğini söyledi. Şoför Mehmet Raci Alan'ın kendi üyeleri olmadığını ve Pamfilya Turizm'e bağlı bir otobüste çalıştığını söyleyen Arslan, "Bu konuda bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Çünkü çalıştığı otobüs sahibi ile bağlı olduğu firma böyle bir durumda kendini riske atmak istemez. Bunun için işten çıkartmış olabilir" dedi.
BİZE ULAŞIN