Bataklıktan sahneye

Bataklıktan sahneye

Isparta’da, bağımlılıktan kurtulan hükümlüler tiyatro oyununda rol aldı. Eski bağımlılar farkındalık oluşturmak için sahneye çıktı

  • Akdeniz
  • Çarşamba 12.10.2017
Isparta'da, madde bağımlılığından kurtulan hükümlüler ve infaz koruma memurlarının rol aldığı 'Yaşasın En Güzel Yaşamlarımız' adlı tiyatro oyunuyla bağımlılığın zararları konusunda farkındalık oluşturulacak. 'Sağlıklı Gençlik- Bilinçli Aile- Güvenli Toplum' projesi kapsamında 44 mahallede halka madde bağımlılığı farkındalık seminerleri verildi, bağımlılıktan kurtulan 32 kişiye 8 oturumluk psikoterapi eğitimi düzenlendi. Oyunla bağımlılığın zararları ve insan yaşamına olumsuz etkileri anlatılacak.

CEZAEVİ MEMURU YAZDI
Tiyatro oyununun yazarı Hikmet Ağ ise daha önce cezaevinde memur olarak çalıştığını, o dönemde yaşadıklarını ve etkilendiklerini yansıtmaya çalıştığını anlattı. Ağ, "Süreç çok zorlu oldu. Zira oyuncuların yarısı eski madde bağımlısıydı. Yarısı da denetimli serbestlikte görev yapıyordu. Eski madde bağımlısına replik ezberletmek, oyunculuk anlatmak bizi çok zorladı. Ortaya çok güzel bir eser çıktı. Çünkü çok büyük bir emek var" diye konuştu.

BAKANLIK PROJEYE DESTEK VERDİ
Hükümlüler, katılmak istedikleri tiyatro festivalleriyle de daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyor. İlk başta Isparta'da okullarda öğrencilerle buluşacak oyunun, farklı illerde sahnelenebilmesi için destek bekleniyor. Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü Uzmanı Sosyolog Eyüp Ensar Taşkın, projede, madde bağımlılığından kurtulmuş oyuncuların yer aldığını söyledi. Hikayeyi tüm Türkiye'ye anlatmaya çalıştıklarını aktaran Taşkın, Adalet Bakanlığı'nın desteğini hep gördüklerini ifade etti.

ESKİ BAĞIMLILAR EMEK VERDİ
Eski madde bağımlılarından Murat Tığlı madde bağımlılığının ne kadar kötü olduğunu insanlara aktarabilmek için tiyatro oyununda yer aldığını söyledi. Hasan Gün ise "Bu madde insana her şeyi yaptırıyor. İnsana, çevreye bir şeyler kazandırmak beni gerçekten gururlandırdı. Bu sanat, geçmiş dönemdeki pişmanlığımı sevince dönüştürdü" diye konuştu. Tiyatronun teknik ekibinde yer alan eski bağımlılardan Hatice Neslişah Karahan da "Bu çalışma bana bir nefes gibi diyebilirim. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Zihinsel Engelliler Öğretmenliği okurken bu bataklığın içine düştüm. Şimdi ise bir değil üç adım ileriye gittim diyebilirim. Tiyatro tekrar bağımlı olmamam ve kazandığım hiçbir şeyi kaybetmemem için güzel bir araç oldu" dedi.
BİZE ULAŞIN