Yalanlama gibi açıklama

‘Noel Baba’nın mezarı bulundu’ tartışmalarında son noktayı kazı başkanı Prof. Sema Doğan koydu. Prof. Doğan, kesin yorum yapmanın hata olduğunu söyledi

Yalanlama gibi açıklama
Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün "Aziz Nikolaos Kilisesi'nin altında jeoradarla tespit edilen gizli tapınak bulunduğu ve bu özel bölümde Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos'un mezarının bulunabileceği" iddiasına, konunun uzmanından cevap geldi. Demre'de yer alan Aziz Nikolaos Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Sema Doğan, açıklamanın çok erken olduğunu söyledi.

TAPINAK ÜSTÜ KİLİSE
Prof. Doğan, Aziz Nikolaos'un mezarına ilişkin bilimsel somut verilerin henüz bulunmadığını vurguladı. Kazı başkanı yan Doğan, "Antik kentlerde tapınaklar üzerine kilise inşa edilmesi Bizans yerleşimlerinde sıklıkla rastlanan bir durumdur. Aziz Nikolaos Kilisesi'nin yapı evreleri mevcut olup ilk evresi 6'ncı yüzyıla kadar inmektedir. Jeoradarda görülen zeminin Kilise'nin ilk yapı evresinin zemini olması ihtimali bulunmaktadır" dedi.

ZEMİN BOZULMASIN
Prof. Doğan, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün çalışmalarının henüz başlangıç aşamasında olduğunu, jeoradar ile elde edilen verilerin Aziz Nikolaos'un mezarı olabileceğine ilişkin kesin yorum yapmanın bu aşamada hata olacağının altını çizdi. Yapılacak çalışmalarda kilisenin zemininin tahrip edilmemesi gerektiğine değinen Doğan, "Kilisenin günümüze gelen mevcut zemini 9-10'uncu yüzyıllara tarihli opus sectile tekniğinde çok değerli panolardır. Orijinal zeminin sökülmesi yapıda büyük tahribata da neden olacaktır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN