EXPO özel üniversite olsun

EXPO özel üniversite olsun

Sanat tarihçisi Tazecan, EXPO alanıyla ilgili özel üniversite projesi hazırladı. Tazecan, yurtdışındaki üniversiteler ile ortaklık görüşmeleri yaptıklarını anlattı

Hakkında 'otel mi, yoksa ticaret merkezi mi yapılsın' tartışması olan EXPO 2016 alanıyla ilgili son girişim, konuya yeni bir pencere açtı. Sanat tarihçisi Hakan Tazecan, alanın üniversiteye dönüştürülmesini teklif etti. Bu konuda İngiliz ortağı Robert Bernard Watson ile bir proje hazırladıklarını anlatan Tazecan, Başbakanlık Özelleştirme Dairesi Başkanlığı'nın alanın nasıl kullanılacağıyla ilgili Ankara'da yapacağı çalıştaya davet edildiklerini açıkladı.

İPEK YOLU ENSTİTÜSÜ
Üniversite kapsamında bir de İpek Yolu Enstitüsü kurulabileceğini ifade eden Tazecan, üniversite için en büyük kaynağın da bu enstitü olacağını söyledi. Çin'in İpek Yolu'nu canlandırma çalışmaları için 900 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığına değinen Tazecan, "Bu bütçeden hem üniversite, hem de enstitü için destek alabiliriz" dedi. Tazecan, ortağı Watson'ın Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere yurtdışındaki önemli üniversitelerle ortaklık projeleri için görüşmelerini sürdürdüğünü de duyurdu.

EXPO KULESİ MEDYA MERKEZİ
Hakan Tazecan projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Üniversitenin planlamasını yaptık. Finansal desteği arıyoruz. EXPO 2016 alanı korunacak. Yeşil alan üniversitenin bahçesi olarak kullanılacak. Üniversite için gerekli binalar ise EXPO alanı etrafına yayılacak. Alanda var olan yapılara da farklı işlevler yüklenecek. Mesela EXPO kulesi, Dijital Medya Fakültesi'nin merkezi olacak. Üniversite kapsamında ayrıca Sürdürülebilir Yiyecek Akademisi, Etnik Moda Okulu gibi farklı alanlarda bölümlerin açılması düşünülüyor."
BİZE ULAŞIN