Yaralar eğitimle sarıldı

Yaralar eğitimle sarıldı

Antalya’da savaş mağduru olan 2 bin Suriyeli çocuk eğitim alıyor. İlköğretim öğrencilerindeki savaşın yaraları eğitimle sarılıyor. Çocuklara eğitimin yanı sıra psikolojik destek de sağlanıyor

Savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan ailelerin mülteci çocukları, savaşın yaralarını eğitimle sarıyor. Bugün Antalya'da 2 bin 387 Suriyeli öğrenci, öğrenimlerine devam ediyor. Türkçe bilmeyen Suriyeli öğrencilerin ilk durağı Santral Mahallesi'ndeki Geçici Eğitim Merkezi oluyor. UNICEF destekli proje kapsamında çocuklar haftada 15 saat yoğunlaştırılmış Türkçe dersi alıyor. Bu alanda 47 Türk, 19 Suriyeli öğretmen görev yapıyor. Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Suriyeli çocukların eğitim aldığı merkezleri yerinde inceledi.

TEKERLEKLİ SANDALYE İLE
Savaşın izleri sadece psikolojik değil. Yürüyemediği için okula gelip gidemeyen 7 yaşındaki Muhammad Issa'ya da Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Sakatlar Derneği işbirliği ile tekerlekli sandalye hediye edildi. Anne Sabah Issa, "Okula gelmeyi, bir şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Birkaç kez sırtımda taşıyarak okula getirdim. Ama bunu sürekli yapamadığım için okula düzenli gelemiyordu. Şimdi Allah'a şükür okula kendisi gidip gelebilecek" dedi.

SURİYE'DE 3 ANTALYA OKULU
Yüksel Arslan, Suriyeli öğrencilerin eğitime devam etmeleri ve Türkçe öğrenmelerini çok önemsediklerini belirterek, "Oryantasyon için gerekli tedbirler Antalya Valiliğimiz ile birlikte alınıyor" dedi. Yardım kampanyalarının sürdüğünü açıklayan Yüksel Arslan, "Sayın Valimiz Münir Karaloğlu'nun destekleriyle, 'Suriyeli kardeşim için 1 lira' gönüllü yardım kampanyası düzenlendi. Bu yardımlar ile Suriye'de 3 tane ikişer derslikli okul yaptırılacak. Okullar Antalya adını taşıyacak" diye konuştu.

9 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ
Yine Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde öğrencilerin katkısıyla düzenlenen yardım kampanyasında kıyafet, kırtasiye ve okullardaki fazlalık donatım malzemelerinde oluşan 9 TIR yardım malzemesi gönderildi" dedi. Yüksel Arslan, yapılan kampanyalarının Suriyeli öğrencilere yardım olduğu gibi, Antalya'daki öğrencilerin de sorumluluk, yardımseverlik ve paylaşma duygularının gelişmesine katkı sağladığını sözlerine ekledi.

ANNESİNDEN AYRILAMIYOR
Travma yaşayan öğrencilere eğitimin yanı sıra, Arapça bilen psikologlarla psikolojik destek de veriliyor. Savaşın bu yaralı kahramanlarından biri de Halid Habib. Onlarca ölüme kendi gözleriyle tanık olan 7 yaşındaki minik Halid, annesinden bir an bile ayrılamadığı için sınıfa da annesi Vahiba Habib ile birlikte geliyor. Halid'in öğretmeni Serenay Yaz, annesinden ayrıldığında ağlayan ve histeri nöbetine giren Halid'in ilk geldiği günlere göre büyük bir gelişme yaşadığını anlattı.
BİZE ULAŞIN