Gıda terörüne af yok

Antalya’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gıda denetimlerine ağırlık verdi. 29 bin işletme denetimden geçti. 640 işletme, halkın sağlığı ile oynadığı için ceza aldı

Gıda terörüne af yok
Antalya'da sağlık düşmanı gıda üretimi yapıp satan işletmelere göz açtırılmıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gıda denetimlerine ağırlık verdi. İl Müdürü Mustafa Özen, bu yıl Antalya'da üretim, satış ve toplu tüketim yerleri başta olmak üzere 27 bin 98 gıda işletmesine yönelik 29 bin 747 denetim yapıldığını açıkladı. Özen, halkın sağlığıyla oynadığı belirlenen 640 işletmeye idari para cezası uygulandığını belirtti.

OTELLERE DENETİM
Otel ve otellere gıda tedariki sağlayan toptancılara da denetimler yapıldığını anlatan İl Müdürü Özen, bin 724 otele gıda güvenliği alanında 2 bin 767 denetim yapıldığını ifade etti. Mevzuata aykırı hareket eden 96 işletmeye idari para cezası uygulandığı vurgulayan Özen, "Turizm işletmelerine yönelik alkollü içki denetimi yapıyoruz. Sahte ve kaçak olduğu belirlenen bin 964 ürüne el koyduk" dedi.

YÜZDE 10'U UYGUNSUZ
İl genelinde üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygunluğunun kontrolü amacıyla 2 bin 167 gıda numunesi alınarak incelemeye tabi tutulduğunu da anlatan Mustafa Özen, "Mevzuata uygun bulunmayan 242 gıda ile ilgili üreticilerine idari para cezası uygulandı. Testlerde uygunsuz çıkma oranı yüzde 10'a ulaşması dikkat çekici" diye konuştu.

2.5 MİLYON DENETÇİ
Özen, denetim sayısının bu yıl, geçen yıla oranla yüzde 15 arttığına dikkat çekti. Mustafa Özen, gıda güvenirliğinin sağlanmasında etkili denetimin yanı sıra tüketici bilinçlenmesinin de önemine dikkat çekti. Yeni uygulamayla tüketicilere daha yakın olmayı istediklerinin altını çizen Özen, "Her bir gıda işletmesinin başına denetçi dikemeyiz. 24 saat, mevzuata aykırı üretim yapılıyor mu diye denetleyemeyiz. Ama bunu 2.5 milyon tüketici yapabilir. Bu nedenle tüketiciyi denetleyici pozisyona getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

DENETÇİLİK ANLATILIYOR
Bu amaçla ilçelerde 'tüketici bilgilendirme noktaları' oluşturduklarını ve toplamda 4 bin 120 kişiye eğitim verildiğini anlatan Mustafa Özen şunları söyledi: "Gıda güvenilirliği, hijyen ve gıdaların muhafazası gibi konularda vatandaşlar bilgilendiriliyor. Bunu başarırsak, yoğun bir kitleye anlatabilirsek denetim kalitesi çok artacak. Müşteri göz ucuyla, bizim verdiğimiz bilgilerle işletmeleri süzerse, işletme hep denetim altında olacak. Ayrıca öğrencilerin de okul çağında gıda denetimiyle ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz. Gıda denetçileri 87 okulda 6 bin 498 ilköğretim okulu öğrencisine bilinçli tüketici eğitimi verdi."
BİZE ULAŞIN