Kadınlara 'öfke kontrolü' eğitimi verildi

Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetlerinden faydalanan vatandaşlara yönelik, "Öfke Kontrolü, Hijyen Eğitimi, Aile İçi İletişim" konulu eğitim semineri düzenlendi.

Kadınlara 'öfke kontrolü' eğitimi verildi

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından toplumda sağlıklı ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen Aile Eğitim Programı çerçevesinde, Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde Sosyal Hizmet Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Birimi Personellerince Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi toplantı salonunda Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetlerinden faydalanan vatandaşlara "Öfke Kontrolü, Hijyen Eğitimi, Aile İçi İletişim" konuları anlatıldı.

Eğitim Birimi Personellerinden Sosyolog Kübra Akkaş, öfke kontrolü hakkında,

"Öfkeyi kontrol etmenin amacı, insanın bu duygusunu saldırgan davranışlara dönüştürmeden, kendisine ve çevresine zarar vermeden doğru olarak ifade etme becerisini kazanabilmesidir. Peki, bu kontrolü sağlamak kolay mıdır? Yetersizlik, acizlik, kıskançlık, korku, endişe, yalnızlık, itilmişlik ve de anlaşılamamak öfkeyi ortaya çıkaran duygulardır. Öfkenin kaynağı olan bu duyguları paylaşabildiğiniz, anlayabildiğiniz ve doyurabildiğinizde aktarımı da daha olumlu olacaktır" dedi. Ayrıca hijyen eğitimi hakkında da konuşan Akkaş, kişisel hijyen ilkeleri ve uygulamaları, tuvalet temizliği ve kullanımı, el yıkama ve kurulama kuralları, maske, bone ve önlük gibi koruyucu giysi kullanımı, hastalık kaynakları, hastalıklardan korunma ve bulaşma yolları başlıklı konularda da bilgi verdi.
Aile İçi İletişim hakkında konuşan Öğretmen Ayça Uçar Demir ise şöyle dedi:

"Ailede huzur ve mutluluk içerisinde sağlam, güçlü, işlevsel, uyumlu bir birlikteliğinin sağlanabilmesi ve sorun çözmede bireylere farklı bakış açılarının kazandırılması ve bunların hayata geçirilmesi için aile bireyleriyle gerekli bilgi paylaşımı yapılmıştır."
Eğitim programı, vatandaşlar ile eğitim birimi personelleri arasında karşılıklı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

BİZE ULAŞIN