Ulusal bilgi güvenliği masaya yatırıldı

Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen, 'Ulusal Bilgi Güvenliği Zirvesi'nde gelişen teknoloji ile birlikte siber güvenlik ele alındı.

Ulusal bilgi güvenliği masaya yatırıldı

Hilton Otel'deki zirveye, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yanı sıra, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Ziyaeddin Cavlak, Sahil Güvenlik Komutanı Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

BİLGİLERİN GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Burada ilk olarak söz alan Vali Su, zirvenin önemini anlattı. Vali Su, "Bugün çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Bilgi güvenliği günümüzde çok önemli bir konudur. Tarih boyunca tarihin her döneminde en önemli olgulardan bir tanesi bilgi olgusudur. Bilgi üretmek ve uygulamaya geçirmek çok önemlidir. O zaman da ortaya bu bilgilerin güvenliği çıkmaktadır. Bugün burada yapılan ulusal bilgi güvenliği zirvesi ile daha fazla sayıda bilgi güvenliği uzmanlarına ihtiyacın olduğunun altını çizmiş oluyoruz. Bilgi güvenliği ile ilgili ülkemizde de çalışmalar devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda bu çalışmalarla ilgili çok güzel projeler ortaya çıkacak" dedi.

EN ÖNEMLİ GÜÇ BİLGİ

Başkan Kocamaz da, dünyadaki en önemli gücün bilgi olduğunu ifade ederek, "Teknoloji insan hayatının her alanına yoğun bir şekilde girerek, büyük avantajlar sağlamasının yanı sıra, siber güvenlik kavramının da önemli bir risk olarak günlük hayatta yerini aldı. Uluslararası risklerle birlikte ulusal anlamda özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi süreci sonrasında da görüldüğü gibi bilgi güvenliğinin önemi daha da çok anlaşılmıştır. Kamu kurumlarının, oluşturdukları bilginin güvenliğinin sağlanması konusunda yaşadığı problemler neticesinde ulusal stratejiler belirleme gerekliliği daha çok önem kazanmıştır. Sorunu kaynağında önlemek ya da ortaya çıkan sorunlara hızlı çözümler üretebilmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli adımları attık. Siber güvenlik şansa bırakılamayacak kadar hayati bir konudur. Şüphesiz bir tehdidin önlenebilmesi için öncelikle algılanması, algılanabilmesi için de toplumsal bir farkındalık oluşması gerekir" diye konuştu.

BİLGİ VE BİLİŞİM VAZGEÇİLMEZ

ÇKA Genel Sekreteri Altunsu ise gittikçe küreselleşen dünyada bilgi ve bilişim teknolojilerinin vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
"Söz konusu teknolojilerin ülkeler tarafından önemi anlaşılmış ve öncelikli alanlar içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde de bilgi ve bilişim teknolojileri öncelikli alanlar içerisindedir. Geri dönülemez ve karşı konulamaz bir biçimde vazgeçilemez hale geldiğimiz bilgi teknolojileri diğer taraftan da farklı güvenlik eksiklikleri nedeniyle insanların yaşam tarzını önemli ölçüde tehdit eder hale gelmektedir. Kalkınma Ajansı olarak bilgilerin erişilebilirliği ve gerekli durumlarda da gizliliğinin sağlanmasına oldukça önem veriyoruz."

Ulusal Siber Güvenlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Alkan da bir konuşma gerçekleştirerek, etkinlik kapsamında yapılan paneller hakkında katılımcılara bilgi verdi. Konuşmaların ardından Ulusal Bilgi Güvenliği Zirvesi, 3 oturumdan oluşan panel ile devam etti.

BİZE ULAŞIN