Hayatları renklendi

Antalya’da, çeşitli nedenlerle ailelerinin yanında bakımları sağlanamadığı için devlet korumasına alınan 4 çocuk, koruyucu aileleri ile buldu. Çocuk hasreti biten ailelerin hayatı bir anda renklendi

Hayatları renklendi
Antalya'da çeşitli nedenlerle ailelerinin yanında bakımları sağlanamadığı için devlet korumasına alınan 4 çocuk, koruyucu ailelerinin 'can' dan evlatları oldu. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne koruyucu ailelik için başvuranlar, özlem duydukları evlatlarına kavuştu. Ailelerin çocuklarıyla buluşması duygusal anlara sahne oldu. Kimisi evlat kokusunu içine kadar çekti, kimisi ise minik kızlarının saçını tarayıp tokasını taktı, 'Yavrum' diyerek sevdi.

GÖZBEBEKLERİ OLDU
İki çocuklarının ardından çok istemelerine rağmen bir daha evlat sahibi olamayan Fazilet ile Erhan Demir çifti, "Çocuğumuz olmuyorsa belki bir çocuğun kaderini değiştirebiliriz" düşüncesiyle koruyucu aile olmaya karar verdi. Fazilet Demir, sahiplendikleri üç aylık bebekleri Rüzgar'ın evlerine mutluluk kattığını söyledi. Rüzgarın sadece kendilerinin değil yaşadıkları apartmanın da göz bebeği haline geldiğini anlatan Demir, "Bize yıllar sonra anne ve babalık duygusunu yaşattı. Doğurmuş olmak önemli değil. Hayatımıza mutluluk geldi" dedi.

MUTLULUK GETİRDİ
2,5 yaşındaki Yiğit Ali'ye koruyucu aile olan Hatice Baş ise evlendikten sonra annelik hissini yaşayamadığı için üzüldüğünü dile getirdi. Evlat sevgisinin hasretini çektikleri için koruyucu aile olmak istediklerini aktaran Baş, "Yiğit Ali'yi ilk gördüğümde 'Onun annesi olmalıyım' dedim. Onu görünce gözyaşlarımı tutamadım. Mutlu bir aileydik, şimdi çok daha mutlu bir aile olduk" diye konuştu.TEKRAR BAŞA DÖNDÜ
Öğretmen Nuray Teke de, bir seminerde koruyucu ailelik modelini gördüğünü, buradan edindiği bilgilerle başvuru yaptığını aktardı. Aileye katılan 2 yaşındaki Kerimhan ile evlerine neşe geldiğini vurgulayan Teke, "Çocuklarım 8, 9 ve 10 yaşında ve sürekli kavga ediyorlardı. Kerimhan gelince evde kavga da artık olmuyor. Ben de tekrar başa döndüm" ifadelerini kullandı.

ELLERİNDEN SİZ DE TUTUN
Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan ise Bakanlık olarak çocuk politikalarının temelinin kurum bakımı değil aile yanında bakım olduğunu vurguladı. Koruyucu aileliğe yönelik çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Çalışkan, "Antalya İl Müdürlüğü olarak 115 aile 137 çocuğa koruyucu aileye ulaştık. Bu yıl sonuna kadar 150'ye yükseltmek istiyoruz. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

HAYATLARI DEĞİŞTİ
Sigortacılık yapan ve 3 yaşındaki Kader'in koruyucu ailesi olan Nur Önder ise bekar olmasının koruyucu ailelik için engel teşkil etmediğine işaret etti. Önder, şunları söyledi: "İlla bir çocuk dünyaya getirmek için evlenmem gerekmediğini, doğmuş bir çocuğa da sevgimi verebileceğimi düşündüm. Şimdi kendime benzeyen bir kızım oldu. İnşallah birlikte çok mutlu oluruz. Onun da benim de hayatım değişti."
BİZE ULAŞIN