Çukurova Üniversitesi'nde 'Nobel ödülleri ve bilime yolculuk'

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi Prof. Dr. Emin Kansu ��ukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) 'Nobel Ödülleri ve Bilime Yolculuk' konulu konferans verdi.

Çukurova Üniversitesi'nde 'Nobel ödülleri ve bilime yolculuk'

TÜBA Üniversite Konferansları Programı çerçevesinde Çukurova Üniversitesi'nin daveti ve ev sahipliğinde düzenlenen konferans Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleştirildi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyhan Tükel ile Prof. Dr. Şeref Erdoğan, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferans, Prof. Dr. Şeref Erdoğan'ın konuşması ve Prof. Dr. Emin Kansu'nun biyografisini takdimiyle başladı. TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Emin Kansu 'Nobel Ödülleri ve Bilime Yolculuk' adlı sunumu yaptı. Konuşmasına Alfred Nobel'in kim olduğunu, neden bu ödülleri koyduğunu ve ödüllerin özellikleri hakkında bilgi vererek başlayan Prof. Dr. Kansu, Nobel'in arkasında yatan temel bilim felsefesini anlattı. Ödül alanlar incelendiğinde, kişilerin Nobel almak için özel bir çaba sarf etmediğinin görüleceğini bildiren Prof. Dr. Kansu, "1972 yılından itibaren düzenli olarak takip ettiğim Nobel Ödülleri'ni alan kişiler arasında Albert Einstein dışındaki tüm kişiler sadece meraklarını ispatlamak için deneysel ya da gözlemsel çalışmalarını yapmışlar ve Nobel'le ödüllendirilmişler. O bakımdan ödüllerin arkasında yatanı özellikle genç öğrencilerimiz iyi kavrar ve derslerini de bu merak ve motivasyonla çalışırlarsa üzerinden gelemeyecekleri bir şey olamayacağını görürler"dedi. Prof. Dr. Kansu, Nobel alanların ortak özelliklerini ise, "Sorgulama, bilimsel merak, biyolojiyi ve süreci anlama, bir konuya odaklanmak, azimli olma, kararlılık, tutkulu olmaları, takım kurma ve işbirliği yapmaları" olarak değerlendirdi.

922 NOBEL'DEN SADECE 48'İ KADINLARIN

Fizik, kimya, fizyoloji veya tıp, edebiyat, barış ve ekonomi dallarında Nobel Ödülü alanların çalışma alanları, yaşam öyküleri ve ödül yolunda ilerlerken gelişmeler hakkında bilgiler de veren Prof. Dr. Emin Kansu, özellikle kadınlara Nobel Ödülü'nün çok az verildiğine dikkati çekerek "Bugüne kadar verilen 922 Nobel'den sadece 48'i kadınlara verilmesi şaşırtıcı"diye konuştu.

BİZE ULAŞIN