Organ naklinin filmini çekecek

İkinci kez böbrek nakli olmaya hazırlanan 28 yaşındaki oyuncu ve casting direktörü Mehmet Değer, organ naklinin önemini anlatan film çekecek

Organ naklinin filmini çekecek
Bugüne kadar 10'dan fazla dizi ve 4 sinema filminde rol alan böbrek hastası Mehmet Değer, önümüzdeki günlerde ikinci kez böbrek nakli olacak. 2007 yılında böbrek hastalığı nedeniyle 3 yıl diyalize giren Değer, 2010 yılında Akdeniz Üniversite Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yakını Rafet Karataş'tan aldığı böbrek ile hayata tutundu. İyileştikten sonra dizilerde ve sinemalarda oyunculuk yapan Değer, aynı zamanda casting direktörlüğü yaparak dizilere oyuncu veriyor.

BÖBREĞİ 7 YIL SONRA ATTI
Hayatının en verimli günlerini yaşayan Mehmet Değer'in böbreği 7 yıl sonra geçtiğimiz aylarda attı. Acil organ bekleme sırasına yazıldı. Ancak donörden böbrek çıkmadı. Setlere ara veren Değer, diyalize girerek hayata tutunmaya başladı. Organ bulunamayınca hayati tehlike yaşamaya başlayan Değer'e bu kez yengesi Diler Yılmaz gönüllü verici oldu. Yapılan tetkiklerin ardından önümüzdeki günlerde ikinci kez böbrek nakli olmaya hazırlanan Değer, Türkiye'nin ilk nakil filmini çekmeye karar verdi.

ON BİNLERCE HASTA ORGAN BEKLİYOR
Sağlık Bakanlığı'nı son verilerine gire 21 bin 535 kişinin acil börek beklediğini belirten Değer, "Ayrıca 2 bin 647 hasta kornea, 2 bin 237 hasta karaciğer ve 900 kişi ise acil kalp bekliyor. Bu insanlar organ bulamazsa ölecek. Bu insanların yaşadıkları sıkıntılara gün gün şahit oldum. Not tuttum. Ben de benzer sıkıntıları yaşadım. Organ naklinin önemini anlatmak için bu insanların sıkıntıları ve çaresizliklerini beyaz perdeye taşımaya karar verdim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN