Hatay'da Mobilya Fuarı açıldı

Hatay'da bu yıl tamamı Hataylı olan 59 firmanın katılımıyla Hatay 2'nci Mobilya Fuarı açıldı. 14 Kasım'a kadar açık olacak fuarda, tamamı Hatay'da üretilen çoğunluğu el yapımı mobilyalar görücüye çıkıyor.

Hatay'da Mobilya Fuarı açıldı

Açılış töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay mobilyasının ülkemizde önemli bir marka haline gelmesi için çalıştıklarını belirterek, Hatay'ın mobilya ihracatının geçen yıl 50 milyon dolar rakamına ulaştığını kaydetti. Bu yıl Hatay olarak il genelindeki ihracat rakamını 500 milyon dolar hedeflediklerini kaydeden Vali Erdal Ata şunları kaydetti:
"Geçen yıl ilkini düzenlemiştik bu yıl ikincisi düzenleniyor, gördüğüm kadarıyla bu yıl katılımın daha yüksek, ilginin daha fazla olduğunu görmekten mutluk duydum. Hatay'da mobilyacılık sektörü önemli bir sektör, büyüklü küçüklü bin 500'e yakın firma üretim yapıyor, binlerce insanımıza istihdam sağlıyor. Böylesine önemli bir sektörün asla ihmal edilmemesi gerekir, şu ana kadar yapılan çalışmalar bu desteğin verildiğini gösteriyor."

MOBİLYA İHRACATINDA GEÇEN YILIN GERİSİNDEYİZ

Verilere göre Hatay'ın mobilya ihracat rakamlarında geçen yılın gerisinde kaldığını belirten Vali Ata, şunları söyledi:
"2016 yılında mobilya ihracatımız 50 milyon dolar, 2017'nin ilk 10 aylık döneminde verilen rakama göre 30 milyon dolar civarında. İnanıyorum belki bu rakam yıl sonuna kadar 40 milyon doları bulacak ama bu gösteriyor ki 2016'nın gerisinde kalıyoruz. İtalya'nın mobilya ihracatı 22 milyar dolar, bizim Türkiye olarak 2 milyar dolar civarında, yani İtalya'nın 10'da biri kadar. Bizim hedefimiz İtalya'yı geçmek olmalı, Türkiye'de bu sektör, çok gelişmiş olmasına rağmen dış ticarette hak ettiği payı alamamış. Bunun desteklenmesi lazım, bir takım vergi düzenlemeleri ve teşviklerle bu rakamların çok daha yukarıya çıkması lazım. Hatay olarak ilk hedef olarak 500 milyon dolarlık ihracatı hedef olarak belirleyip bu konuda çalışmamız gerekiyor."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, Hatay'a kalıcı bir fuar alanı kazandırmak için çalışmalara başladıklarını yakın zamanda Hatay'ın kalıcı bir fuar alanına sahip olacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Hatay 2'nci Mobilya Fuarı Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla açıldı. Fuardaki stantları gezen protokol üyeleri, mobilyalar hakkında üreticilerden bilgiler aldı.

BİZE ULAŞIN