'İslam'da Aile' semineri

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi'nden hizmet alan 150 kadına 'İslam'da Aile' semineri düzenledi. Yard. Doç. Dr. Şeref Göküş, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) aile hayatının örnek alınması gerektiğini söyledi.

'İslam'da Aile' semineri

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezinden hizmet alan 150 kadını 'İslam'da Aile' adlı söyleşiyle buluşturdu. Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Şeref Göküş'ün konuşmacı olarak katıldığı söyleşide ahlak, aile içi iletişim, kadına verilen değer gibi konular peygamberimizin hayatından kesitler ve Kur'an-ı Kerim'den örneklerle anlatıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen etkinlik büyük ilgi gördü.

KADINLAR VE ERKEKLER BİR BÜTÜNÜN YARISIDIR

Yard. Doç. Dr. Göküş, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) hayatından örnekler vererek İslam'da ailenin önemine vurgu yaptı. Kur'an-ı Kerim'de geçen ayet ve hadislerden örnekler veren Yard. Doç. Dr. Göküş, "Hz. Peygamber Efendimiz şöyle diyor, 'Kadınlar ve erkekler bir bütünün iki yarısıdır.' Yani kadın ve erkek yaratılış özellikleri açısından birbirine muhtaçtır. Onlar birbirlerinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olarak yaratılmışlardır. Bunlar bir araya gelerek sevgi ve şefkat dolu bir yuva oluşturur" dedi.

HZ MUHAMMED'İ ÖRNEK ALMALIYIZ

'En hayırlınız ailesine hayırlı olandır' diye buyrulduğunun altını çizen Yard. Doç. Dr. Göküş, "Müminler arasında en mükemmel olan kişi, ahlakça en güzel olandır. Kadın, erkek, anne, baba, çocuk da olsa hayırlı olan insanlar, aile hayatında birbirine iyi davranan, güzel söz söyleyen, nazik ve kibar olan kişilerdir. İslam peygamberi Hz. Muhammed, Müslümanlar için bir örnektir. Bununla ilgili Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah şöyle buyuruyor, 'Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resulünde güzel örnekler vardır.' Hz. Muhammed, ailesi içerisindeki davranışlarıyla, tüm aile bireylerine örnek olmuştur. Onun ailesine karşı davranışları, bize de aile hayatımızda nasıl davranacağımız konusunda örnek oluşturması gerekir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN