Mersin'de bin 500 yıllık zeytin ağacının tescili için çalışma

Mersin'in Mezitli ilçesine dikilen 6 metre boyundaki bin 500 yıllık zeytin ağacının "anıt ağaç" olarak tescillenmesi için çalışma başlatıldı.

Mersin'de bin 500 yıllık zeytin ağacının tescili için çalışma

Mezitli Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Menderes Mahallesi'ndeki Demokrasi Meydanı'na dikilen 6 metre 48 santim çapındaki tarihi ağaç, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından kayıt altına alındı.

Asırlık ağaçtan alınan teknik bilgiler ve ölçümler rapor haline getirilerek, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunuldu.

Yapılan incelemeler ve alınan envanterler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirilerek söz konusu ağaç uygun görüldüğü takdirde "anıt ağaç" olarak tescillenecek.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, zeytin ağaçlarını korunması, bunların gelecek nesillere aktarılması ve şehre estetik görünüm kazandırılması amacıyla asırlık ağacı Mezitli'de yeniden toprakla buluşturduklarını belirterek, "Yapılan incelemelerin sonlanmasıyla bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen zeytin ağacımız, Mezitli'nin en yaşlı zeytin ağacı olma özelliği kazanacak." ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN