15 bin badem fidanı toprakla buluşacak

MERSİN Büyükşehir Belediyesi’nin 'Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi' kapsamında Gülnar İlçesinde 16 mahalleden 500 üreticiye 15 bin badem fidanı dağıtımı yapıldı.

15 bin badem fidanı toprakla buluşacak

Gülnar Eski Otogar'da yapılan törene Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Gülnar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Ergü, Gülnar Badem Üreticilerini Destekleme Derneği Başkanı Ali Kozak ve çok sayıda üretici katıldı.

Buradaki törende konuşan Başkan Vekili Tufan, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman köylünün ve çiftçinin yanında olduklarını belirterek, "Belediyeye geldiğimiz zaman, bizim köylünün ve çiftçinin yanında olmamız, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığını kurmamız lazım dedik. Onun için de Mersin'de ilk defa Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığını kurduk. Başkanımız da köylümüze ancak bu daire başkanlığımız aracılığıyla yardımcı oluruz. Biz istedik ki köylü alternatif ürünlere kavuşsun ve önü açılsın. Bizim bu yaptığımız belki küçük gibi görünüyor ama en azından bir yol çiziyoruz" dedi.

Kaymakamı Güngör ise , "Öncelikle bu organizasyonda emeği geçen Büyükşehir Belediyemize ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bu fidanlar gibi daim etsin. Allah bu ay yıldızlı bayrak altında nice fidanlar yetiştirmeyi ve nice fidanları toprakla buluşturmayı nasip etsin. Bol üretimli bir yıl diliyorum" diye konuştu.
Her zaman çiftçinin yanında olduklarını kaydeden Gülnar Belediye Başkanı Günel de, şunları söyledi:
"İşte çiftçiye, vatandaşa sahip çıkmak budur. Geldiğimiz günden bu yana birçok fidan dağıtıldı. Ama şu badem fidanları Gülnarlılar için çok büyük bir velinimettir. Çünkü ilçemizde sadece şu fidanı toprağa koyduğumuz zaman bir defa can suyu vererek fidan artık kendi haline yetişebilir. Belki dünyanın başka yerlerinde buna rastlanmamıştır."
Projesi ile ilçelerde badem, ceviz ve zeytin bahçelerinin sayısını artırarak yetiştiriciliği yaygınlaştırmayı ve kaliteli meyveler elde ederek üreticilerin gelir seviyelerinde artış sağlamayı hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi devam ettirdiği ceviz fidanı dağıtımında toplam 6 ilçenin 50 mahallesinde yaklaşık bin 200 üreticiye 30 bin ceviz fidanı dağıtmış olacak. Ayrıca Gülnar'da 16 mahalle, Tarsus'ta 1 mahalle ve Silifke'de 2 mahalle olmak üzere toplam 19 mahallede yaklaşık 600 üreticiye 16 bin 500 badem fidanı dağıtımı yapmış olacak. Proje kapsamında Tarsus, Anamur, Aydıncık, Akdeniz, Mut, Silifke, Toroslar, Tarsus ve Gülnar ilçelerinde yaklaşık 6 bin adet Sarıkulak ve 50 bin adet Gemlik çeşidi zeytin fidanı dağıtılacak. Büyükşehir Belediyesi Tarsus, Silifke ilçelerinde de badem fidanı dağıtımı yapacak ve proje kapsamındaki tüm badem fidanlarının dağıtımını tamamlamış olacak.
Fidanların dikimi ve yetiştirilmesinde her türlü teknik desteği sağlayacak olan Büyükşehir Belediyesi'nin projesi amacına ulaştığında üreticiler, yörede yetişen ve kendine özgü tadı olan kaliteli ürünler elde ederken ve bu ürünler sayesinde maddi kazançta elde edebilecek.

BİZE ULAŞIN