Gözün aydın Burdur

SABAH Akdeniz’in gündeme getirdiği Burdur’a yeni hastane yapımında son noktayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koydu. Bakanlık, imar planını yapıp hastaneye onay verecek

Gözün aydın Burdur
Burdur'a yapılacak devlet hastanesinin imar planına onay vermeyen CHP'li Belediye Meclis Üyeleri kararlarında direnince devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girdi. Bakanlık yetkisini kullanarak, Milli Savunma Bakanlığı'ndan Sağlık Bakanlığı'na devredilen 86 dönümlük arazinin imar planını yapacak ve hastane yapımına onay verecek.

KANUN DEVREYE GİRDİ
AK Parti Burdur Milletvekili ve TBBM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, demokrasi içinde çözüm yollarının her zaman olduğunu, hukuka ve kanunlara uygun olarak alınacak önlemlerle CHP'nin engelleme çalışmalarının boşa çıkarılacağını söyledi. Burdur'a hastane yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 9 ve ilgili maddelerinin devreye girdiğini belirten Petek, "Bu konuda hem Çevre ve Şehircilik hem de Sağlık Bakanlığımız ile görüşmeler yaptık. Kanunun verdiği yetki ile halkımızın hastane ihtiyacının karşılanması sağlanacak. CHP'ye rağmen Burdurlu hemşerilerimiz için çağın gereklerine uygun modern bir hastane devletimiz tarafından yapılacak" dedi.

BURDURLU DERSİ VERİR
Burdur'a yapılması planlanan ve proje ihalesi tamamlanan hastanenin 2018 yılı ilk yarısında temelinin atılacağını belirten Petek, "Bu konu siyasi polemiklere konu edilmeyecek kadar şeffaf ve net bir konudur. Burdur Belediye Meclisinde CHP'li üyelerin oylarıyla olumsuz karar alınması hemşerilerimiz tarafından asla hoşgörüyle karşılanmayacaktır. Siyaseten gerekli ders mutlaka verilecektir" diye konuştu.

DEPREME DAYANIKLI
Burdur Gölü manzaralı olacak hastane binasında deprem izolatörlerinin bulunacağına dikkat çeken Petek, "Kentimiz deprem bölgesindedir. Hastanemizde olası bir deprem anında bile ameliyat yapan bir hekim ameliyatına devam edebilecektir. Ayrıca Yeşilova, Gölhisar, Çavdır, Tefenni, Karamanlı, Kemer, Altınyayla ilçelerimizden merkeze yapılacak hasta transferlerinde yeni hastanenin konumu daha uygun olacaktır. Mevcut hastaneden bahsi geçen ilçelerdeki 78 bin 119 vatandaşımız hizmet almaktadır. Bu ilçelerden yılda 3 bin acil hasta il merkezine sevk edilmektedir. Bu durum şehir içi trafiğini olumsuz etkilemektedir. Yeni hastane alanı şehir içi trafik yükünü azaltacak ve yaklaşık 3 bin ambulans şehir içi trafiğine girmeyecek. Hastalarımız ortalama 8-10 dakika daha erken hastaneye ulaşabilecektir" ifadelerini kullandı. Petek, yeni yapılacak hastanenin ana binası dışında bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Diyaliz Merkezi de inşa edileceğini vurguladı.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ ENGELLEME
AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, 2015'te yapılan protokolün iptal edilmesinin manidar olduğunu belirterek "Dönemin valisi Hasan Kürklü FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu. O Burdur'dan gittikten sonra protokolün iptal edilmesi akıllarda soru işareti yarattı. CHP'lilerin hastane yapımını önce evet deyip sonra hayır demeleri, ardından da yeni bulunan yer için onay vermeleri düşündürücüdür. Çünkü 2016 yılında yapımına başlanabilecek bir hastane inşaatına halen CHP yüzünden başlanamamıştır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN