Yapraklar işe yaradı

Beyin felci nedeniyle yatağa bağımlı kalan 7 yaşındaki oğlu Mehmet için yaprak sarması yapıp satan Semra Sönmez hedefine ulaştı. Mehmet 4’üncü ameliyattan sonra okula döndü

Yapraklar işe yaradı
Fedakar annesi Semra Sönmez'in, önceleri evlere temizliğe giderek, ardından evden ayrılamadığı için sosyal medya üzerinden yaprak sarması satarak baktığı Mehmet'ten iyi haber geldi. 13 aylıkken serebral palsi (beyin felci) tanısı konulan ve 7 yıllık yaşamında birbirinden zor 4 ameliyat geçiren Mehmet, sağlık sorunları nedeniyle yarıda bıraktığı okuluna ve çok sevdiği arkadaşlarına geri döndü.

ARKADAŞLARIYLA MUTLU
Göçerler İlkokulu özel alt sınıfında eğitim gören Mehmet Sönmez, derslerde kalem tutmasını, cisimlerin isimlerini ve renkleri öğreniyor. Yılların acısını teneffüslerde arabasını iten arkadaşlarıyla bahçede gezinti yaparak çıkartan Mehmet'e, özel alt sınıfındaki miniklerin verdiği destek ise görenleri duygulandırıyor. Öğretmen Betül Çolak, "Buradaki arkadaşlık çok başka. Öğrencilerim burada kendilerinin yalnız olmadığını hissediyor. Arkadaş desteği, eğitim anlamında da katkı sağlıyor. Daha kısa sürede gelişim gösterebiliyorlar" dedi. Yaprak sarması ile Türkiye'nin gündemine gelen anne Semra Sönmez, Mehmet'in okula dönmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Anne Sönmez, "Hedefimdeki ilk etaba ulaştım. Şimdi en büyük hayalim Mehmet'in yürüyerek okula gidip gelmesi" dedi. Mehmet'in sol kalça çıkığı, omurgada eğrilik ve leğen kemiğinde yüzde 80 kayma sorunları nedeniyle ameliyat masasına yattığını ve bu sorunlardan büyük oranda kurtulduğunu vurgulayan Semra Sönmez, rutin bir günlerini şöyle anlattı: "Fizik tedavi süreci devam ediyor. Her sabah önce fizik tedaviye gidiyoruz. Öğle saatlerinde okuldayız. Akşam da ben siparişler üzerine yaprak sarması yapmaya devam ediyorum."

YILBAŞI SÜSLERİ YAPACAK
Mehmet'in yürüyüş antrenmanları yapması için gerekli ekipmanları alması halinde, okulda ve evde de fizik tedavinin devam edebileceğini ve kısa sürede ayağa kalkabileceğini dile getiren Sönmez, "Yaprak sararak bunu almam mümkün değil. Bu nedenle yılbaşına özel süsler de hazırlamayı düşünüyorum. Nasıl olsa Mehmet dersteyken ben de okuldan ayrılamıyorum" diye konuştu.

SARMA KARDEŞLİĞİ BÖYLE BAŞLAMIŞTI
FELÇLİ oğlu Mehmet'i ayağa kaldırmak isteyen Semra Sönmez, ameliyat sonrası oğlunun başından ayrılamadığı için temizliklere gitmeyi bırakınca çareyi evde yaprak sarması yapıp satmakta buldu. Ancak sipariş için sosyal medyada, "Oğlumun geçirdiği ameliyattan dolayı temizliğe gidemiyorum, evde yaprak sarması yapıyorum. Antalya'da olanlar lütfen ulaşsın" duyurusu yapan Sönmez'in çağrısı talep patlaması yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başta olmak üzere bir çok kişi sipariş verdi.
BİZE ULAŞIN