Kara noktalara neşter

Karayolları Bölge Müdürlüğü, 1 yılda 14 ölüm, 312 yaralanma ile sonuçlanan 138 kazanın yaşandığı 22 noktayı incelemeye aldı. Önlemlerle kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor

Kara noktalara neşter
Karayolları 13'üncü Bölge Müdürlüğü, 1 yıl içinde 100 metrelik alan içerisinde 5'in üzerinde kaza meydana gelen 'kaza kara noktalarını' belirledi. Kavşaklar, yerleşim yeri geçişleri, iniş-çıkış eğimleri ve tesis önleri ağırlıklı olmak üzere Antalya'da 22 nokta belirlendi. Bu yerlerde tedbirler artırılırken, sürücüler senkronize flaş, radarlı ikaz, yavaşlama ön uyarı ve yavaşlama çizgileri ile uyarılıyor.

22 NOKTA 14 ÖLÜM
Bu 22 kara noktada bir yılda 138 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 14 kişi öldü ve 312 kişi yaralandı. 22 noktanın 13'ünde sinyalizasyon sistemi varken, 9'unda ise yok. Ayrıca 22 kaza kara noktasının 15'ini dönel kavşaklar oluşturuyor. 1 yıl içindeki kazaları masaya yatıran bölge müdürlüğü, kazaların yüzde 49'unun yandan çarpma olduğuna dikkat çekti. 2017'de ise sadece 10 günlük Kurban Bayramı'nda yaşanan 101 kazada 208 kişi yaralandı ve 3 kişi hayatını kaybetti.

MANAVGAT VE BURDUR
Tablo incelendiğinde, iki kaza kara noktası dikkat çekiyor. Akseki- Manavgat yolundaki Manhayt rampalarında bir yıl içinde gerçekleşen 23 kazada 66 kişi yaralandı, 6 kişi hayatını kaybetti. Manavgat Batı Kavşağı'nda ise 10 kazada 28 kişi yaralandı. Manavgat Ilıca Kavşağı'nda da 7 kaza 2 ölü, 12 yaralı ile sonuçlandı. Bir diğer kaza yoğunluğu olan nokta Çubuk Beli geçişi. Burada gerçekleşen 8 kazada 23 kişi yaralandı, 2 kişi hayatını kaybetti.

MANHAYT'TA DEĞİŞİKLİK
Karayolları 13'üncü Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu "Çalışmalar tamamlandığında kazaların da büyük oranda önüne geçilecek" diye konuştu. Çobanoğlu ayrıca 22 yolun ikisinde sinyalize kavşak planlaması, ikisinde ise bölünmüş yol çalışması kapsamında güzergah değişikliği ile standart yükseltme planlandığını açıkladı.

FETHİYE'DE SİNYALİZASYON
Heyelanlı bölge olan Seydikemer-Söğüt yolu Bayır iniş noktasında bölünmüş yol çalışmaları devam ediyor. Fethiye- Seydikemer yolu Esenköy Mahalle kavşağı ise, üniversitenin taşınmasının ardından trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgelerden biri oldu. Bu kavşakta da sinyalizasyon çalışması planlanıyor.

FİNİKE-KUMLUCA
Finike-Kumluca yolu üzerinde ise sinyalize olan Elmalı ayrımında bitümlü sıcak karışım yol çalışması devam ederken, aynı ayrıma yakın bir bölgede bulunan dönel kavşakta da uyarı levhaları yerleştirildi. Yine aynı yol üzerindeki dönel kavşak olan Hasyurt Kavşağı'nda ise sinyalize kavşak projesi olduğu öğrenildi.

ALINAN ÖNLEMLER

SERİK-MANAVGAT YOLU
Serik-Manavgat yolundaki sinyalize kavşaklar olan Karadayı ve Gültepe Kolej Kavşaklarında katlı kavşak yapılması planlanıyor. Aynı yoldaki Manavgat Batı Kavşağı'nda ise katlı kavşak çalışması devam ediyor. Yine sinyalize kavşaklar olan Serik-Manavgat yolundaki Taşağıl, Evrenseki ve Ilıca Kavşaklarına ışıklı uyarılar ve yavaşlama çizgileri yerleştirildi. Akseki-Manavgat yolunda Manhayt rampalarında 33 ve 34'üncü kilometrelerde bölünmüş yol projesi kapsamında güzergah değişikliği yapılarak standardı yükseltilecek.

BURDUR-ANTALYA YOLU
Burdur-Antalya yolu Çubuk Beli geçişinde tünel yol çalışması var. Üç kollu kavşak olan Antalya-Burdur yolunun Kızılkaya ayrımında da katlı kavşak yapılması planlanıyor. Antalya-Burdur yolunda sinyalize kavşak olan Odabaşı Kavşağı'nda katlı kavşak çalışması yapılıyor. Sinyalize olan Antalya-Serik yolu Cumalı Kavşağı katlı kavşak yapılacak. Çeltikçi-Bucak yolu Sanayi Kavşağı Dörtlü Sinyalize Kavşak, burada katlı kavşak projeleri yapılıyor.

KEÇİBORLU-BURDUR YOLU
Keçiborlu-Burdur yolu Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kavşağı dönel kavşak. 2016'da sinyalize oldu. 2017'de kaza sayısının düşmesi bekleniyor. Aynı yol üzerinde Kurna mevkisinde ise keskin kurb kaza kara noktalarından birini oluşturuyor. Burada senkronize flaş, radarlı ikaz, düşey ve yatay işaretlemeler gibi uyarılar yerleştirildi.
BİZE ULAŞIN