Libya ve Iraklı işadamları Hatay pazarını araştırdı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından Hatay'ın mobilya ve tarım sektöründeki ürünlerinin satışına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda DOĞAKA, ATSO ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası'nın ortak çalışmasıyla Libya ve Irak'tan bir grup işadamı Hatay'da ağırlandı.

Libya ve Iraklı işadamları Hatay pazarını araştırdı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası ile işbirliği içerisinde, ilin iki önemli sektörü olan tarım ve mobilya sektörleri ihracatına katkı sağlaması amacıyla, söz konusu ürünlerde hedef ülke olarak belirlenen ülkelerden alım heyetleri programları düzenlendi. Tarım sektörü için KKTC Hayvancılar Birliği ve KKTC Çiftçiler Birliği üyelerinden oluşan bir heyet ile mobilya sektörü için Libya, Irak ülkelerinden mobilya üretim ve ithalatı yapan işadamlarından oluşan bir alım heyeti Hatay'a davet edildi.

Üretici firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştiren söz konusu yabancı ithalatçılar aynı zamanda 2-5 Kasım 2017 tarihlerindeki II. Hatay Tarım Fuarı ile 10-14 Kasım 2017 tarihlerindeki II. Hatay Mobilya Fuarı'na katılarak Hatay ürünlerini daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Program kapsamında, Irak ve Libya'dan gelen 20 kişilik Ticaret Heyeti Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansını ziyaret etti. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Hatay Koordinatörü Cenk Özbaykal tarafından ajansın, Doğu Akdeniz Bölgesi ve Hatay ekonomik ve sosyal göstergeleri, bölgenin lokomotif endüstrileri, bölgede yürütülen büyük projeler, etkinlikler, Türkiye'de ve Hatay'da Teşvik Sistemi ile Hatay'da iş ve yatırım yapılması için sebeplerin anlatıldığı bir sunum gerçekleştirildi.

BİZE ULAŞIN