Antalya’ya özel ilgi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın Başkan Türel ile özel görüşmesinin detayları ortaya çıktı. Devletin zirvesi ‘Rüya Proje’ Boğaçayı Projesi’ne özel ilgi gösterdi

Antalya’ya özel ilgi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın hafta sonunda İstanbul'da Mabeyn Köşkü'nde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıktı. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede konuşulanları Başkan Türel, Antalyalılar için SABAH Akdeniz'e anlattı. Zirvede, başta 'Rüya Proje' olarak adlandırılan ve Kanal İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci çılgın projesi olan Boğaçayı Projesi'ne Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın özel ilgi gösterdikleri belirlendi.

SON DURUMU ANLATTI
Başkan Türel, "Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın Antalya'daki projeler için büyük hassasiyetleri var. En küçük bir ayrıntıyla bile ilgileniyorlar" dedi. Görüşme sırasında Antalya için önemli olan bir çok projenin masaya yatırıldığını belirten Başkan Menderes Türel, "Bunlardan ilki raylı sistemin 3'ncü hattı ile ilgili çalışmalardı. Aralık ayında ihalesi yapılacak ve inşaata başlanacak. Bazı önerileri oldu ve projede dikkate alınacak. Daha sonra Konyaaltı Sahil Projesi inşaatının başlamış olması ile ilgili son durumla ilgili bilgiler verdim" diye konuştu. Başkan Türel, "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu projeyi yakından takıp ediyorlar. Bu projemizde bir çok konu Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatları ile çözüme kavuşmuş ve hızlanmış, onaylar alınmıştı. Kamu izinleri bu talimatlar ile tamamlanmıştı. Proje ile ilgili son aşamaya gelindi. Peyzaj projesi yapım çalışmaları da başladı. Genel durumu ile ilgili görüştük" diye konuştu.

CAMİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER
Yapımı devam eden ve aynı anda 30 bin kişinin ibadet edebileceği Antalya Camisi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel olarak ilgilendiğine dikkat çeken Türel şunları anlattı: "Cumhurbaşkanımız önümüzü açacak bir dizi talimatlar verdi. Bizimle görüşlerini paylaşıp önerilerde bulundu. Camimizin mimarı Hacı Mehmet Güner de projenin detaylarını bizzat anlattı. Çok verimli bir görüşme oldu ve yaklaşık 2 saat sürdü"

EN İYİ HİZMET TALİMATI
Antalya'da yapımı devam eden ve proje halinde olan çalışmalarla ilgili devletin zirvesine bilgi veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım her zaman çok çalışmamız için talimatlar veriyor. Bu kez de öyle oldu ve çok çalışmamızı istediler. Antalya'ya en güzel hizmetin verilmesi için bizi teşvik ediyorlar" diyerek görüşmedeki yaşananları paylaştı.

HEM ÇILGIN HEM ÇEVRECİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı Projesini İnşaat Mühendisleri Odası'nda akademik ve meslek odalarının temsilcilerine anlattı. Türel, "Bana göre Antalya'nın en çevreci projesini anlatıyoruz. Artık Boğaçayı'nda hiçbir taşkın sıkıntı yaşanmayacak. Ayrıca bu proje ile Antalya'yı çevre felaketinden, Boğaçayı'nı taş ocaklarından kurtarıyoruz" diye konuştu. Başkan Türel, "Antalya'yı koruyacağız. Antalya'ya gözümüz gibi bakacağız" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN