Denizli büyük depreminin 300. yılı paneli

Denizli ‘de, 19 Kasım 1717 yılında meydana gelen ve 6 bin kişinin hayatını kaybettiği büyük depremin 300. yılı nedeniyle "Denizli Büyük Depreminin 300. Yılı Paneli" paneli düzenledi.

Denizli büyük depreminin 300. yılı paneli

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından belediyenin Sanat Merkezi'nde düzenlenen panele, Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panel öncesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve AFAD'ın stant açtığı Denizli depremiyle ilgili Osmanlı arşivlerinde bulunan belgelerin yer aldığı sergi gezildi.

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seval Gebeş, panelin açılışında büyük Denizli depreminin üzerinden 300 yıl geçtiğini belirterek, "19 Kasım 1717 günü öğlen vaktinde 18 mahalleden oluşan kent merkezimizde çok şiddetli deprem olmuş 12 bin kişilik Denizli nüfusunun yarısı hayatını kaybetmiştir" dedi.
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, doğal afetlerin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini söyledi.

Denizli'nin 1. derece deprem bölgesi olduğuna dikkati çeken Zolan, "Bize düşen görev depremde yıkılmayacak yapılar yapmaktır. 1999 Gölcük depreminde sevdiklerimizi kaybettik. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Deprem gibi doğal afetleri hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Bu anlamda Denizlimize Doğal Afet Parkı yapmaya karar verdik. Adalet Mahallemizde bulunan 39 bin metrekare yeşil alanımızın içerisine insanlarımıza deprem gibi hiçbir zaman unutmaması gereken doğal afetleri göstereceğiz. Burada doğal afetlerin sonuçlarının ne olabileceğini anlatmak adına bu projemizi hayata geçirmek arzusundayız" diye konuştu.

Depremin hayatın bir gerçeği olduğunu belirten Denizli Valisi Hasan Karahan, "Depremden bir kaçış yok ama tedbir alınabilir. Bu konuda da tedbirler alıyoruz. Hazır olacağız. Bize düşen görev budur. Vatandaşlarımız deprem konusunda duyarlı" dedi.

BİZE ULAŞIN