Tarihi han turizmin hizmetinde

Antalya’nın Akseki ilçesinde bin 800’lü yılların sonunda inşa edilen Sarıhacılar Hanı, yapılan restorasyon sonrası ziyarete açıldı

Tarihi han turizmin hizmetinde
Antalya'nın Akseki ilçesinde, restorasyonu tamamlanan, 1800'lü yılların sonunda yapılan Sarıhacılar Hanı turizme kazandırıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Sarıhacılar Mahallesi'ndeki düğmeli evleri ve Etnografya Müzesi'ni ziyaret etti, daha sonra valiliğin desteğiyle restore edilen hanın açılışını yaptı. Han, Akseki Belediyesi tarafından hazırlanan restorasyon projesi doğrultusunda Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan alınan izin, Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından tahsis edilen kaynakla başlanan restorasyon çalışmalarıyla ayağa kaldırıldı.

TARİHE SAHİP ÇIKILMALI
Vali Karaloğlu, Antalya kültürünü muhafaza edebilmenin tarihi bölgeleri koruyabilmekle mümkün olacağını söyledi. Karaloğlu, "İnsan nefesinin olmadığı hiçbir yerde yaşamı devam ettiremezsiniz. Biz bu binaları yapar, inşa eder, onarırız ama Aksekililer, Antalya turizmcisi, buralara sahip çıkmazsa buralar yine boş kalır" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise tarihi mekanların yeniden halkın kullanımına sunulmasından dolayı Vali Karaloğlu'na teşekkür etti. Açılıştan sonra, programa katılanlar, Sarıhacılar Mahallesi ile Akseki arasında bulunan 3 bin 400 metrelik antik yolda yürüyüş yaptı.
BİZE ULAŞIN