İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, baca temizliğinin yasal bir sorunluluk olduğunu belirtip vatandaşları uyardı.

İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik' gereği çok katlı binalar, okullar, oteller, fabrikalar, kamu binaları, yurt, pansiyon, büyük alışveriş merkezleri ve tüm bina sahiplerinin ısı sistemlerinde katı yakıt kullanılması halinde boruların ayda bir, bacaların ise 2 ayda bir temizletmeleri gerektiği belirtildi.

Doğalgaz kullanılan sistemlerde halk arasında bacada fazla kirlenme olmayacağı ve temizlik yaptırmaya gerek duyulmayacağı şeklinde bir kanı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Lakin doğalgaz ve LPG kullanılan sistemlerde çelik bacalar içindeki yakıtın yanması safhasında meydana gelecek su buharları yoğunlaşmalarını sistem dışına atan drenaj kanalları mevcut olup bu kanallar tıkanabilmektedir. Tıkalı olan drenaj kanalı yakıtın yanması sonucu su buharlarının yarattığı suyu dışarı atamayacağı için suyu yatay kanaldan kazan içine vererek döküm kazanlarda dilimlerin çatlamasına, oksitlenmesine sebep olacak sonuçlar ve brülörlerin geri tepmesi gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kuş ölüsü gibi baca içine düşebilecek her hangi bir yabancı cisim bacanın çekişini engelleyeceği için brülörlerde ve kazanlarda ağır ve tehlikeli tahribatlar yaratan sonuçlar doğurabilir. Doğalgazlı bacaların yılda en az 1, fuel oil - mazot ve katı yakıtlı bacaların yılda en az 2 defa temizlenmesi gerekmektedir. Fabrika, otel, pansiyon, lokanta gibi işyeri bacalarının düzenli aralıklarla uzman ve yetkili ekiplerce sık sık temizlenmesi can, ve mal güvenliğiniz açısından elzemdir. Kombi bacası, merkezi sistem bacaları, şofben bacası, mutfak havalandırması, doğalgaz sobası, şömine ve barbekü bacalarının yılda bir sefer temizletilmesi can güvenliğiniz için gereklidir. Baca yaktığınız yakıt sonucu ortaya çıkan insan sağlığı açısından son derece zararlı olan gazların atmosfere karışmasını sağlar. Temizlenmeyen bacalar iyi çekiş vermeyeceğinden gaz atmosfere karışamaz ve zehirlenmelere neden olur. Yanma veriminin yüksek, ısınma maliyetinin düşük olması ve çevre sağlığının korunması için bacalarınızı konusunda uzman ve sertifikalı kuruluşlara temizletiniz. Unutmayın, bacalarınızı temizletmeniz yasal zorunluluktur."

BİZE ULAŞIN