Kafa nakli yapmak zor değil

Prof. Dr. Ömer Özkan, kafa naklinin yüz naklinden zor olmadığını söyledi. Özkan, önemli olanın nakilden sonraki yaşam olduğu belirtti

Kafa nakli yapmak zor değil
AKDENİZ Üniversitesi'nde (AÜ) Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, İtalyan cerrah Sergio Canavero'nun kafa nakliyle ilgili bir ceset üzerinde gerçekleştirdiği operasyon ve bu konuya ilişkin gündemdeki tartışmaları değerlendirdi.

ZOR OLAN NAKİL DEĞİL, YAŞAM
'2016'da yapılacak', '2017'de yapılacak' derken '2018'de ceset üzerinde yapıldı, başarılı oldu' denilmesinin biraz ilginç olduğunu aktaran Prof. Dr. Özkan, "Bizim yaptığımız ameliyatlarda bir dokuyu çıkarırsınız bu dokunun nakledilebileceğini göstereceksiniz; ama alınmış bir kafa bir yere nakledildiğinde başarılı denmesi için insanların da çok iyi bildiği, bilim camiasının karşısına çıktığı şey sinir iyileşmesinin nasıl olacağı. Naklettiğiniz kafayı yaşattığınızı düşünelim. Bunun için önemli olan diğer sinir fonksiyonlarını yerine getirecek o iyileşmenin nasıl olduğunu öğrenmek gerekiyor. Teknik olarak kafanın nakledilmesi, yüz naklinden daha zor değil. İnsanları tedirgin eden, nakledilen insanın nakledildiği zaman sonuçları nasıl olacak, fonksiyonları çalışacak mı, o beyin o süreci hissederken ağrılar duyacak mı, eziyet olacak mı, neler olacak? Bunların hiçbirini bilmiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN