Yeniden başlıyorlar

Antalya’nın batı ilçelerinde meydana gelen hortumla seraları yerle bir olan üretici harekete geçti. Enkazı kaldıran vatandaşlar üretime sıfırdan başlayacak

Yeniden başlıyorlar
Antalya'nın batı ilçelerinde 13 Kasım'da medyana gelen hortumdan zarar gören ilçeler arasında yer alan Demre'de üreticiler hortumun şokunu atlatmalarının ardından yaralarını sarmaya başladı. Üreticiler öncelikle seraların enkazını temizlemeye çalışıyor. Seracılar son olarak yeniden üretim için seralarını tekrar kuracak. Üreticiler bir yandan enkaz temizliği yaparken, bir yandan da devletten gelecek yardım haberini bekliyor.

DESTEK BEKLİYORLAR
Üretici Macit Coşkun, "5.5 dekar seram yerle bir oldu. Tüm geleceğim bu seralardı. Geçen yıla kadar sigorta yaptırdım ancak ekonomik koşullar nedeniyle bu yıl yaptırmamıştım. Enkazı kaldırırız ama yeniden kurulması için devletin yardımını bekliyoruz" dedi. Demre'nin Beymelek Mahallesi'nde 115 çiftçinin 274.8 dekar serası yerle bir olurken, Kapaklı ve Gürses mahalleleriyle birlikte 136 üreticinin 387.1 dekar serasının zarar gördüğü, 3 mahalledeki toplam zarar ise 11 milyon 734 bin 522 lira 50 kuruş olarak tespit edilmişti.

ZİRAİ DONA DİKKAT
Orman ve Su işleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Antalya 4. Bölge Müdürlüğü tarafından Antalya, Isparta ve Burdur'un da aralarında bulunduğu Göller Yöresi için zirai don uyarısı yapıldı. Açıklamada, "Dün gece başlayan don riskinin Çarşamba, Perşembe ve Cuma geceleri, bölgemizin iç kesimlerinde etkisini sürdüreceği tahmin edildiğinden, halen zirai faaliyette bulunan üreticilerimizin yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" denildi.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ BÖLGEDE GÖREVDE
Antalya Büyükşehir Belediyesi de, hortum felaketinin yaşandığı Finike, Kumluca, Demre ve Kaş'ta evleri hasar gören vatandaşlar için konteynır evler kuruyor. AFAD tarafından belediyeye gönderilen 50 adet konteynır evin 20'sinin Kumluca, Finike ve Demre'de kurulumu tamamlandı. Ev eşyası yardımı da yapılan vatandaşlar sıcak bir yuvaya kavuştu. Mobil Aşevi ile üç öğün sıcak yemek ikramında bulunulan vatandaşlara, gıda paketleri de dağıtılıyor.
BİZE ULAŞIN