Yüz Antalyalıdan 15’i diyabetik

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Mustafa Eren, diyabetin Antalya’da görülme oranının yüzde 15’in üzerinde olduğunu, yarısının farkında olmadığını açıkladı

Yüz Antalyalıdan 15’i diyabetik
Özel OFM Antalya Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Eren, kandaki şeker seviyesinin yüksek seyretmesi ile ortaya çıkan ve çağımızın vebası olarak adlandırılan diyabet hakkında çarpıcı bilgiler aktardı. Hastalığın tüm dünyada yaygın ve çok ciddi sonuçları olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Eren, dünyada her 11 yetişkinden birinin diyabet hastası olduğunu söyledi. Erken teşhisin önemine dikkat çeken Eren, "Yemekten 2-3 saat sonra erken açlık hissi, soğuk terleme, elde ayakta titreme, sinirlilik ve baş ağrısı, tatlı krizi, yemek sonrası uyku hali gibi belirtiler varsa bunlar 2-3 yıl içinde sizde diyabet hastalığının ortaya çıkabileceğine işaret eder. Gizli şeker döneminde saptanan hastalar, günde 30 dakika yürür ve kilolarını yüzde 5 oranında azaltırlarsa, diyabet oluşma olasılığı yüzde 56 oranında azalmaktadır" ifadesini kullandı.

ANTALYA'DA YÜZDE 15
Aşırı kiloluluk ve şişmanlığın davetiye çıkarttığı diyabet hastalığına karşı son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Eren, Antalya'da diyabet görülme oranının yüzde 15'in üzerinde olduğunu söyledi. Eren, ancak neredeyse hastaların yarısının diyabetik olduğunun farkında olmağının altını çizdi.
BİZE ULAŞIN