Antalya'nın fark yaratan kadınları

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu'nun kadın girişimciliği desteklemek amacıyla düzenlediği yarışmada yenilikçi iş fikri, yöresinde fark yaratan, sosyal girişimcilik ve dijital dönüşümde fark yaratan kadınlar ödüllerdirildi.

Antalya'nın fark yaratan kadınları

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu'nun, Antalya genelinde kadın girişimciliği teşvik etmek, cesaretlendirmek ve başarı hikayelerini gündeme taşımak amacıyla 2017 Yılı Antalya'nın Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Ödülü Yarışması düzenledi. Bu yıl 6'ncısı yapılan yarışma dört kategoride gerçekleştirildi. Yenilikçi iş fikri, yöresinde fark yaratan, sosyal girişimcilikte ve dijital dönüşümde fark yaratan kadınlar belirlendi.

Fark yaratan kadınların ödülleri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen törenle verildi. Törene Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, ATSO meclis üyeleri ve girişimci kadınlar katıldı.

YENİLİKÇİ İŞ FİKİRLERİ

Törende ilk ödüller yenilikçi iş fikirleri kategorisinde dereceye giren kadınlara verildi. ATSO Başkanı Davut Çetin ve Serap Kocaoğlu'nun ödüllerini verdiği bu kategoride, Buselik Tasarım Atölyesi ile Sibel Özdoğan ve Nevin Demirhan'ın Begüm Kaya ve Gülseren Evcen ile kurdukları atölyede ve sandıktan ekonomiye düşüncesiyle el sanatlarını modern çağın aksesuarlarına dizayn ederek markalaştırıp ekonomiye kazandıran, uluslararası platforma taşıyarak kültürümüzü objeler üzerinde hikayeleriyle tanıtan ve üretimlerinde kadın istihdamına katkıda bulunan Buselik markası birinci oldu.

İkinci ise La Atalier Du Şef projesiyle, ülkemize gelen turistlere Türk geleneksel mutfağını ve yemek kültürünü uygulamaları, atölye çalışmalarıyla tanıtan Bilge Erk oldu.

Geleneksel yöntemlerle artisanal (el yapımı) peynir üretimini sağlayarak yurtiçinde ve yurtdışında talep gören mozerella peynirinin Antalya'da üretimiyle bölgeye değer kazandıracak marka oluşturulması yönündeki projesiyle Tülin Dinçer üçüncü oldu.

YÖRESİNDE FARK YARATAN KADINLAR

Bu kategoride dereceye girenlerin ödüllerini ise Meclis Başkanı Süleyman Özer takdim etti. Kumluca ilçesi ve köylerinde gönüllü uygulamalı eğitimlerle, bilinçli seracılık, meyve ve sebzelerin işlenerek ekonomiye artı değer kazandırmasına destek olduğu projesiyle Zülfiye Nur Sağlamer birinci oldu.

Ürünlerin doğal yöntemlerle işlenmesi için İbradı'da kurdukları fabrikayla bölgedeki üretim şartlarını iyileştirerek bölgeye has meyvelerle ürettikleri pekmezi markalaştırarak kırsalda üretime yönelik sanayileşme ve istihdama katkı sağlayan Hamide Özdemir ikinci oldu.

Aylin Ayaz Yılmaz, Gülşah Gültepe Çelik ve Evşen Yüceer'in ev eksenli üretim yapan ve ticari unvanı olan kadın girişimcilerin ürünlerini ekonomiye kazandırmaları için projeler üretip uygulayarak, alışveriş şenlikleri düzenleyerek Antalya'daki kadın girişimcilerin gelir elde etmelerine öncülük ettiği Mutlu Portakal Kadın Kooperatifi projesi üçüncü oldu.

SOSYAL GİRİŞİMCİLİKTEKİ KADINLAR

Sosyal Girişimcilikte Kadın kategorisinde dereceye girenlere ödüllerini Borsa İstanbul A.Ş. Başkanı Himmet Karadağ takdim etti.

Engelli bireylerin hayata bakışlarını değiştirmek, hayata tutunmalarını sağlamak, üretim yapmaları ve sanatla buluşmalarına öncülük etmek amacıyla Engelliler Sanatevi'ni kuran Hülya Bostanoğlu birinci seçildi.

Antalya'nın ilk teknoloji transfer merkezini hayata geçiren, gönüllülük esasıyla Batı Akdeniz'de, Antalya'da ve Akdeniz Üniversitesi'nde yenilikçilik, girişimcilik ve ekosistemin gelişmesine geliştirdiği projelerle önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Ayşe Boztosun ikinci seçildi.

Ebru sanatı tasarımlarıyla, geleneksel kültürümüzü modern sanata dönüştürerek ulusal ve uluslararası platformda ülkemizin tanıtılmasına öncülük eden, bir vakıf kurarak sanat, bilim, spor alanlarında yetenekli çocukların bu alanlarda eğitilmesi yönünde projeler hazırlayan Sinem Tosunoğlu üçüncü seçildi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE KADIN

Bu kategoride ise ROTA adıyla geliştirdiği mobil yazılımla seyahat etmek isteyenler için var olan sistemlerin dışında alternatif bir model oluşturan Gökçe Sarsılmaz, tek ödül alan kadın girişimci oldu.

BİZE ULAŞIN