Toprak suya doyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’dan 10 tesisin de bulunduğu 7.7 milyar liralık 375 tesisin toplu açılışını yaptı. Tören Gazipaşa’da canlı yayınlandı

Toprak suya doyacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de, aralarında Antalya'dan 10 tesisin de bulunduğu 7.7 milyar lira değerindeki 375 dev tesisin açılışını toplu olarak gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan açılış töreni Gazipaşa'da canlı olarak yayınlandı. Erdoğan, Gazipaşa Gökçeler Barajı'nın açılışı için canlı bağlantı yaptı.

SU HAYATTIR FELSEFESİ
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıllık süre içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye'ye kazandırılan 7 bin 200 eseri milletin hizmetine sunduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Biz sorumluluk üstlendiğimiz her yerde suyla ilgili, eskiler 'ab-ı hayat' derler, yani 'su hayattır' anlayışıyla hareket ettik" dedi. 81 vilayetin tamamında içme suyu meselesini büyük oranda çözdüklerini vurgulayan Erdoğan "Her alanda tarihi projeleri hayata geçiren bir ülke haline geldik. Eskiden baraj gibi, büyük alt yapı projeleri gibi işleri yabancı firmalar yapardı. Ülkemizin bu konudaki birikimi çok sınırlıydı. Biz alt yapı yatırımlarında da yerli ve milli bir anlayışı öne çıkarttık. Artık en büyük projeleri dahi kendi müteahhitlerimizle, mühendislerimizle yapabiliyoruz. Bu sayede dünyada müteahhitlik hizmetlerinde Çin'in ardından ikinci sıraya yerleştik. AK Parti iktidarları döneminde hizmete alınan baraj sayısı 508'dir. Türkiye'de daha önce 48 milyon dekar olan sulama alanı, şimdi 65,3 milyon dekardır. Hedefimiz 85 milyon dekar sulanabilir arazinin tamamına bu imkanı sağlamaktır" diye konuştu.

TABİAT BİZE EMANETTİR
Ağaçlandırma çalışmalarında da başarılı çalışmalar yaptıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi: "2023 yılına kadar inşallah 7 milyar fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Çevrecilikte bizimle kimse yarışamaz, boşuna konuşmasınlar. Onlara sormak lazım; 'Kaç ağaç diktiniz onu söyleyin'. Biz tabiatı Allah'ın bizlere bir emaneti, tabiat ürünlerini da Allah'ın bize bahşettiği ürünler olarak görüyoruz. Bizim için tabiatın imkanları Rabbimize hamdımızın vesileleridir."

ARAZİLER SUYA KAVUŞTU
Başbakan Binali Yıldırım ise, "Yılda 1 milyar lira zirai gelir artışı sağlanacak, 128 milyon metreküp yıllık içme suyu temin edilecek. Meteorolojiye yaptığımız yarımlarla Türkiye'de herhangi bir ilçenin bütün meteorolojik bilgilerini dünyanın her yerinden görmek mümkün hale geldi" dedi.

8 İLÇEDE YAPILAN TESİSLER AÇILDI
Erdoğan'ın açtığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Antalya'da yapılan yatırımlar arasında, Kaş İkizce, Kumluca Adrasan barajları, Demre Köşkerler Köyü Sakar Deresi, Kumluca Gavur Deresi, Finike Başgöz Çayı, Elmalı Yuva-ilçe merkezi taşkın koruma tesisleri ve Kaş, Kumluca, Korkuteli ve Manavgat'ta yer alan sulama tesisleri yer alıyor.

YATIRIM SEFERBERLİĞİ
"Dünyada bu kadar tesis açan başka bir lider yok" diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bütün tesislerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla en son teknolojinin kullanıldığını anlattı. Bakan Veysel Eroğlu, 2019'un sonuna kadar bölgesel gelişim projelerini hayata geçirmek için büyük bir seferberlik gerçekleştirdiklerini vurguladı.

SU ARTIK BOŞA AKMAYACAK
Hizmete giren bu tesisler sayesinde 22 bin 90 dekar zirai araziye sulama suyu sağlanacak, 60 milyon 550 bin metreküp su depolanabilecek ve 2 ilçe, 1 mahalle ile 600 dekar arazi taşkın zararlarından korunacak. DSİ yatırımlarının açılışının yanına yanında Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlükleri'nin de yeni tesisleri açılmış oldu.
BİZE ULAŞIN