Turizmde umutlar yeşeriyor

Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya’da gerçekleştirildi. Kongreye katılan Bakan Numan Kurtulmuş, turist sayısının da turizm gelirinin de artacağına vurgu yaptı

Turizmde umutlar yeşeriyor
AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya'nın Kundu turizm merkezinde gerçekleştirildi. Kongreye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 10 ayda 29,1 milyon turistin Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Geçen yılın 10 ayıyla kıyaslandığımızda yüzde 28'lik bir gelişmeyle karşı karşıya kaldık. Bu bizim için önemli bir başarıdır" dedi.

3 TURİSTTEN BİRİ
9 ayda turizm gelirlerinde 20,2 milyar dolarlık seviyeye ulaşıldığını kaydeden Bakan Kurtulmuş, "Ne yaparlarsa yapsınlar, ne söylerlerse söylesinler Türkiye'yi tanıyan, halkın misafirperverliğini, kültürel zenginliğini, tarihi derinliğini bilen Alman turistler Türkiye'ye gelmeye devam ettiler" diye konuştu. Antalya'yı 10 ayda 9 milyon 255 bin turist ziyaret ettiğini yıl sonuna kadar bu rakamın 12 milyona yükseleceğini vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye'ye gelen 3 turistten birinin Antalya'ya geldiğinin, 2018'e daha büyük bir güç ve umutla yaklaştıklarının altını çizdi.

TURİZMDE BÜYÜME YILI
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, turizmde yaşanan sıkıntıların ardından bu yıl büyük bir yükselişe geçtiklerini, geçen yılla bu yıl arasında yüzde 60'lık bir artışa imza attıklarını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya'nın 2016 gibi kötü bir yılın ardından bir senede toparlanmasında hükümetin, bakanlığın, sektörün, medyanın ve Antalya halkının büyük katkısının olduğunu vurguladı. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2017 turizm büyüme yılı olduğunu, bu nedenle sektör olarak mutlu olduklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN