Gençlere örnek sporcu

Antalya’da yaşayan 62 yaşındaki emekli öğretmen ve muay thai sporcusu İhsan İnce, performansıyla gençlere örnek oluyor. İnce, spor için yılda 3 ay Tayland’da yaşıyor

Gençlere örnek sporcu
Antalya'da spor tutkusu nedeniyle çevresinde 'Demir Adam' olarak bilinen 62 yaşındaki İhsan İnce, genç sporculara örnek oluyor. Dövüş sporu muay thaide rakiplerine ringleri dar eden İnce, antrenmanlarını hiç aksatmıyor. Gençlere örnek olabilmek için gece gündüz çalışan İnce, kendisini bu sporda geliştirebilmek için yılın 3 ayını Tayland'da geçiriyor.

EMEKLİ ÖĞRETMEN
Emekli Almanca öğretmeni olan İhsan İnce, ailesinin yönlendirmesiyle ortaokul yıllarında judoyla ilgilenmeye başladığını söyledi. Bu sporda gerçekleştirilen Türkiye şampiyonalarında dereceler elde ettiğini ifade eden İnce, üniversitedeki eğitiminin aksaması nedeniyle dövüş sporlarına bir süre ara vermek zorunda kaldığını vurguladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Almanca öğretmeni olarak atandığının altını çizen İnce, meraklı olduğu Uzak Doğu dövüş sporlarına tekrar yöneldiğini ve aikidoya başladığını anlattı. Demir Adam İnce, öğretmen eşinin kolon kanserine yakalanmasının ardından spora yine bir süre ara vermek zorunda kaldığını belirtti.

3 AY TAYLAND'DA KALIYOR
Eşinin beş yıl önce hayatını kaybetmesiyle yaşadığı üzüntüyü atlatmaya çalıştığını ve kendisini yeniden hayata bağlama düşüncesiyle hareket ettiğini söyleyen İnce, "Yeniden spora yöneldim. Uzak Doğu sporları konusunda ders almak için Tayland'a gittim ve muay thai sporuyla tanıştım. Yılın üç ayını muay thai'de kendimi geliştirmek için Tayland'da geçirmeye başladım" dedi.

GENÇLERE GÜZEL ÖRNEK
62 yaşında olduğunu öğrenenlerin büyük şaşkınlık yaşadıklarını söyleyen 'Demir adam', "Benim yaşımda bu sporu yapan bulmak çok zor. Bazen 12 yaşındaki çocuklarla bazen de 25 yaşındaki gençlerle antrenman yapıyorum. Bir gence bile örnek olabiliyorsam bu beni mutlu ediyor. Gençleri spora teşvik etmek istiyorum. Dünyada Türk sporcularının başarılı olmasını ve Türk bayrağını göndere çektirmelerini istiyorum" diye konuştu.

YETER Kİ İSTEYİN
Haftanın beş günü antrenman yaptığını anlatan İnce, geçtiği sağlık kontrolünde tüm sonuçların normal çıktığını ifade etti. Hobi olarak başladığı bu sporda antrenörlük yapmak istediğini anlatan İnce, "Yaşıtlarım bazen 'Biz de yapabilir miyiz, senin gibi dinç olabilir miyiz?' gibi sorular yöneltiyor. Ben de 'Yeter ki isteyin, her şeyi yapabilirsiniz' yanıtını veriyorum. Her şeyin başı istemek ve azmetmek" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN