Hastanede afete hazırlık

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikatta rol alanların kurtarma operasyonunda sergilediği performans usta sanatçıları aratmadı

Hastanede afete hazırlık
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikat senaryosuna göre; Afyon Dinar'da medyana gelen ve Isparta'da da hissedilen depremin ardından hastanede bulunan vatandaşlar ve hasta yakınları panik halinde dışarı çıktı, tedavisi süren hastalar da görevliler tarafından dışarıya çıkarıldı. Senaryo gereği acı çekme, ağlama ve yakınını kaybetme gibi rolleri yapan bir hasta yakınının sergilediği performans dikkati çekti.

SÜREKLİ EĞİTİM ŞART
Hastane Afet Planı (HAP) Başkanı, hastane başhekimi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, yaptığı konuşmada, başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi. Afetlerin zamanının, şiddetinin, yıkımının ve can kaybının önceden tahmin edilemeyen bir doğa olayı olduğunu dile getiren Yıldırım, bu tarz olaylara karşı hazırlıklı olabilmenin tek yolunun buna benzer tatbikatlar gerçekleştirmek olduğunu aktardı. Yıldırım, "Olası afet durumunda esas amacımız, afet sonrası can kayıplarının önüne geçmek ya da onları en aza indirmektir. Bu da sürekli eğitim ve tatbikatlarla gerçekleşecektir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN