Yaşama sanat ile tutundu

Antalya’da Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olan Umut Özbek, müzik ve fotoğrafla yaşama tutundu. 17 yıl önce kaza sonucu engelli olan Özbek, evindeki stüdyoda milli takımlara da marş besteliyor

Yaşama sanat ile tutundu
Antalya'da geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü ses sanatçısı 41 yaşındaki Umut Özbek, hayata müzik ve fotoğrafla tutundu. 11 yaşında piyano çalmayı başlayan ve 1999 yılında Devlet Opera ve Balesi'nde ses sanatçıyı olarak çalışmaya başlayan Özbek'in hayatı geçirdiği kaza ile değişti. 2000 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu aylarca yoğun bakımda yatan 5 ay hastanede kalan Özbek, fizik tedavi sürecinin ardından tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. 2011 yılında işine geri dönen genç sanatçı, yaşamdan elini ayağını çekmek yerine sanatla sımsıkı sarıldı.

PROFESYONEL FOTOĞRAFÇI
Devlet Opera ve Bale'deki ses sanatçılığı görevini sürdürürken, "Tekerlekli sandalyeye mahkum oldum" deyip yaşama küsmeyen Umut Özbek, en büyük aşkı piyano pedalına sağ ayağını basamayınca özel bir aparat yaptırarak, sağ dirsek altına koyarak piyanonun pedallına basabildi. Azmini kaybetmeyen Özbek, bir yandan da fotoğraf çekmeye başladığını söyledi. Kısa sürede evini stüdyo haline getirdiğini anlatan sanatçı, Türkiye'nin aranan sanat fotoğrafçısı haline geldiğini ve kendine özgü çektiği sanatsal fotoğraflar ile yeni bir çığır açtığını kaydetti.

UMUDA DOKUNUŞ
Yaptığı besteler ile başarıdan başarıya koşan Umut Özbek'in 2011 yılında 8 Mart Kadınlar Günü'nde 'Umuda Dokunuş' adında verdiği konserle Türkiye ile birlikte dünyanın dört bir yanında yankı buldu. Bu konserin ardından Rusya ve Avrupa'nın birçok ülkesinde konserler veren sanatçının en büyük hayali, hayranı olduğu Elton John ile birlikte konser verebilmek.

TÜM ENGELLERİ KALDIRDI
Umut Özbek, geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olmasının ardından günlük yaşamını kolaylaştırmak için verdiği mücadele ile de tanınıyor. İşlerini aksatmamak için dairesine özel engelli asansörü yaptıran Özbek, engelli aracından indikten sonra asansöre binerek dairesine çıkıyor. Çok titiz olan sanatçı aracını bile kendisi yıkıyor.

MİLLİ TAKIMLARA BESTE YAPIYOR
Ses ve fotoğraf sanatçılığının yanında aynı zamanda iyi bir besteci olan Umut Özbek, evine kurduğu mini müzik stüdyoda onlarca beste yaptığını ifade etti. Türk Milli Voleybol kadın ve erkek takımının marş müziğinin bestesini yaptığını belirten Özbek, "Yaptığım bu beste Türkiye'de yedisinden yetmişine herkesin beğenisini kazandı. Ülkemle ve kendimle gurur duydum. Çünkü azmin önünde hiçbir engelin duramayacağını kanıtladım" dedi. Sanatçı Voleybol Federasyonu tarafından besteleri için özel ödüle layık görüldüğü için gurur duyuyor.
BİZE ULAŞIN