Tarifeli usulsüzlük

CHP’li Döşemealtı Belediyesi’nin yalanını müfettişler ortaya çıkardı. Vatandaşın yararlanması için 10 yıllığına tahsis alınan mesire alanına girişler ücretsiz olması gerekirken belediyenin ücret aldığı belirlendi

Tarifeli usulsüzlük
Antalya'da Sayıştay denetiminden geçen CHP'li Döşemealtı Belediyesi'nin yalanını müfettişler ortaya çıkardı. Orman İşletme Müdürlüğü'nden vatandaşın yararlanması için 10 yıllığına tahsis alınan Yukarıkaraman C Tipi Mesire Alanı'na girişleri ücretsiz olması gerekirken belediyenin ücret aldığı belirlendi.

TARİFE BELLİ
Sayıştay denetçileri, tahsis sözleşmesinde 'ücret alınmayacak' ibaresi olmasına rağmen Döşemealtı Belediyesi'nin meclis kararıyla giriş tarifesi belirlediğini tes- pit etti. Denetçiler, vatandaşa hiçbir hizmet vermeden mesire alanından ücret alınmasının yasalara aykırı olduğunu belirttikleri raporlarında, "Yukarıkaraman C tipi Mesire Alanına 1 tanesi Nebiler Kapalı Pazar Yeri diğeri ise Yukarıkaraman tarafındaki girişlerde kullanılmak üzere 2 adet otopark otomasyon ücretlendirme ve raporlama sistemleri bulunan otomatik bariyer kapı yaptırılarak giriş için ücret toplanmaya başlanmıştır. Kapıların girişinde güvenlik bulunmakta ve bilet karşılığı kişilerden belediye meclis tarifesinde belirtilen tutarda ücret alınmaktadır. Belediyece otomatik bariyer kurularak kişilerden belli bir ücret tarifesinde ücret alınması bu işi gönüllük esasından çıkararak zorunlu hale getirmiştir" denildi.

BAHŞİŞ KUTUSU KONUR
Mesire alanına giriş ücretinin kira sözleşmesinde alınamayacağı ifade edilmesine rağmen mesire alanına girişin ücretli olduğunun denetimde belirlendiğini vurgulayan Sayıştay denetçileri, "Giriş ücretlerinin Kırkgöz Döşemealtı Gençlik ve Spor Kulübü'nün hesabına aktarıldığı denetimimiz sonucunda tespit edilmiştir. Kanun gereği, mesire yerleri girişlerinde ziyaretçilerden giriş ücreti talebinde bulunulamayacağı ancak, çıkış kapısına bahşiş kutusu bırakılabileceği ve bu kutuların üzerinde ise verilen hizmetlerden memnun kalındığı takdirde gönüllü olarak bahşiş verilebileceği ibaresinin olması gerektiği belirtilmiştir" ifadelerini kullandı.

ÜCRET ALMIYORUZ YALANI
Döşemealtı Belediyesi rapora istinaden yaptığı savunmada denetçileri ikna edemedi. Belediye, "Sözleşmede, mesire yeri üzerinde tesis edilen ve toplumun istifade edebileceği spor oyun sahaları, estetik, sağlık ve dinlenme gibi faaliyetleri ile mesire yerine giriş ve otopark için herhangi bir bedel talep ve tahsil edilmeyecektir" hükmü bulunmaktadır. Belirtilen hüküm gereğince herhangi bir ücret alınmamaktadır" demesi konuyu saptırmaya yönelik olarak bulundu.

PERSONEL AYRIMI OLMAZ
Sayıştay denetçileri, usulsüzlük tespit ettiği giriş ücretleriyle ilgi son görüşleri şöyle anlatıldı: "Bulgumuzdaki ana konu vatandaştan giriş ücreti alınırken belediye personeli olan kişilerden ücret alınmamasıdır. Ücret alınmayacak ise herkesten alınmamalı, ancak vatandaştan ücret alınırken Belediye ile Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki sözleşmeyi dikkate almayıp, belediye personeli olan kişilerden ücret alınmaması hususunda Belediye ile Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki sözleşmeyi öne sürmek kabul edilebilir bir durum değildir. Dolayısıyla vatandaş ile ücret alınmayan kamu görevlileri arasında ayrım yapılmamalıdır."
BİZE ULAŞIN